Bu Yıl İhracatını Yüzde 14 Arttırdı

Son Güncellenme Tarihi: 12.06.2019 |

Otomotiv ihracatından önemli bir konuma sahip olan Kocaeli'de yılın ilk 5 ayında da lider değişmedi.

Bu Yıl İhracatını Yüzde 14 Arttırdı
Otomotiv ihracatından önemli bir konuma sahip olan Kocaeli'de yılın ilk 5 ayında da lider değişmedi. 


Kocaeli, bu yılın ocak-mayıs döneminde 6,6 milyar dolarlık ihracat geliri elde etti. Bu dönemdeki dış satımın dörtte üçlük kısmını otomotiv ve kimya firmaları yaptı. Avrupa pazarlarıyla iş yapmak için uygun bir konuma sahip olan ve elleçleme hacmi açısından Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın da sekizinci limanı konumunda bulunan Kocaeli, depolama, otoyol, demir, deniz ve hava yolu erişimi konusunda önemli lojistik avantajlara sahip.

Dünya Devlerinin Üretim Yeri
Ülkenin en büyük sanayi kuruluşlarından Tüpraş, Ford Otosan, Hyundai Assan, Honda Türkiye gibi firmalara ev sahipliği yapan Kocaeli'nin ihracatında otomotiv ve kimya sektörünün önemli payı bulunuyor.


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, kentin geçen yılın ilk 5 ayında 5 milyar 816 milyon 886 bin dolar olan ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 14 artışla 6 milyar 639 milyon 608 bin dolara yükseldi. İhracat liginde İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer alan Kocaeli, bu dönemde 179 ülke ile 12 serbest bölgeye satış yaparken, genel ülke ihracatının yüzde 9,4'ünü gerçekleştirdi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer İhracat Haberleri