Buğday İhracatını Gümrük Vergisi Biçti

Son Güncellenme Tarihi: 30.03.2017 |

Buğday İhracatını Gümrük Vergisi Biçti

Buğday İhracatını Gümrük Vergisi Biçti

Türkiye pazarının kapatılması, Rus ihracatçılarını 500 milyon ABD Doları zarara uğratabilir.

SOVEKON ("Совэкон") başkanı Andrei SİZOV, sezon sonuna kadar (Haziran) Rus ihracatçıların Türkiye’ye 0,5-1 milyon ton buğday, 400-700 bin ton mısır, 100-200 bin ton ayçiçeği küspesi ve 250-350 bin ton ayçiçeği yağı gönderebileceğini ifade etmiştir. Tarım Pazarı Konjonktür Enstitüsü uzmanları ise, Türkiye’ye ayçiçek yağı ihracatının potansiyel hacmininin sezon sonuna kadar 230 bin ton ve 165 milyon ABD Doları, buğdayın potansiyelini ise 500 bin ton ve 90 milyon ABD Doları olarak değerlendirmektedir. SİZOV, Rus tarımcıların toplam kaybının 500 milyon ABD Doları olarak gerçekleşeceğini tahmin etmektedir. Tahıl Kalite ve Güvenlik Değerlendirme Federal Merkezi tarafından yayımlanan verilere göre, sezon başından 20 Mart 2017 tarihine kadar, Rusya 31,7 milyon ton tahıl ve işlenmiş tahıl ihraç etmiştir. Söz konusu toplam ihracatta Türkiye’nin payı yüzde 46,6 oranda 2,1 milyon ton buğday, 431,7 bin ton ayçiçek küspesi ve 431,4 bin ton mısır olarak gerçekleşmiştir (her ürün kategorisi için ülkenin payı yüzde 9,4). Bu sezon, Rusya’nın gerçekleştiği toplam 1,1 milyon ton ayçiçek yağı ihracatının 370 bin tonu Türkiye’ye yapılmıştır.

Türkiye, 15 Mart tarihinden itibaren buğday, mısır, ayçiçeği küspesi ve yağı, bezelye, pirinç gibi ürünlerin gümrük vergisiz ihraç edebilen ülkeler listesinden Rusya’y ı çıkarmıştır.

Halihazırda, yüzde 130 oranda gümrük vergisinin uygulanması bu tür ürünlerin ihracatının tamamen durması demektir. Türkiye Yöneticileri söz konusu durum ile ilgili resmi yorumlarda bulunmamaktadır. Türkiye İhracatçılar Birliği tarafından, Moskova’nın Türk ürünlerine uygulanan yasakların tümünün kaldırılmaması nedeniyle Ankara’nın bu kararı aldığı belirtilmektedir. Rusya’nın toplam ithalatında yüzde 60 payı olan Türk domatesi için uygulan yasak henüz kaldırılmamıştır. RF Tarım Bakanı Aleksander TKAÇEV, Türk ürünlerinin Rusya pazarına girmesini sağlamak amacıyla yapılan baskıları kabul etmediğini ifade etmiştir.  Çarşamba günü RF Tarım Bakanı Aleksander TKAÇEV ‘’B iz, Rusya’da son yıllarda, üretimi geliştirilen hassas konularda, Türkiye menşeli tarımsal ürünlerin Rusya piyasasına ithalatına izin verilmesine yönelik  Rusya’ya baskı teşebbüslerini  kabul etmiyoruz ve reddediyoruz.’’ dedi.

Ayçiçek yağı ihracatçılarının, Türkiye dışında başka alıcı ülkeler bulması zor olacaktır. Bununla beraber, Türkiye, kolay bir şekilde benzer ürünleri Ukrayna’dan ithal edebilir. Tarım Pazarı Konjonktür Enstitüsü tarafından yayımlanan bilgilere göre, sezon başından beri Rusya’nın 135 bin ton olarak gerçekleştirilen ayçiçeği tohumu ihracatının %60’i Türkiye’ye yapılmıştır. Tarım Pazarı Konjonktür Enstitüsü genel müdürü Dmitri RILKO, söz konusu durumun devam etmesi bahse konu sanayi dalını kötü etkileyebileceğini ifade etti. Fabrikalar düşük kapasite oranlarını ya korumak ya da arttırmak, tarım üreticiler ise hammaddeyi önemli bir indirimle satmak zorunda kalacaktır.

SİZOV, Türkiye’ye ihraç edilemeyecek buğdayın bir kısmının depolanacağını, bir kısmının büyük indirim yapılarak satılacağını, bir kısmının ise bozulacağını belirtti. Stratejik Pazarlama Departmanı müdür yardımcısı İgor PAVENSKİ, bahse konu sorunlar ve yeni hasat beklentisi Rus ihraç buğday fiyatının 1 ton için FOB fiyatının 190 ABD Dolarından 188 ABD Dolarına kadar düşmesine sebep olduğunu ifade etti.

Tarım Ürünleri İhracatçıları Ulusal Birliği başkanı Sergey BALAN, Türkiye’nın de en az Rusya kadar Rus buğdayı ihracatında çıkarı bulunduğunu ifade etmiştir. PAVENSKİ, sezon bitimine kadar vakit az kaldığı için belki Türk un fabrikalarının daha pahalı buğday alıp böylece çözüm bulabileceğini düşünmektedir. ‘’Prozerno’’ («Прозерно») genel müdürü Vladimir PETRİÇENKO, bu sezonda gerçekleştirilecek ihracat için yapılan tahminleri tahıl için 39 milyon tondan 36,5-37 milyon tona, buğday için ise 29,5 milyon tondan 27,2 milyon tona kadar azaltmıştır. Tarım Pazarı Konjonktür Enstitüsü ise buğday ihracatı için yapılan tahminlerini daha da azaltmak perspektifle 28 milyon tondan 27,5 milyon tona kadar azaltmıştır.

Türkiye pazarındaki sorunlardan sonra, Rus buğday ihracatçıları Mısır’da da sorun yaşamaya başlamıştır. BALAN’ın Rosselhoznadzor Kurumu Başkanı DANKVERT’e gönderdiği yazıda, 16 Mart tarihinde, Artis-Agro Ekspert ("Артис-агро Экспорт") şirketinin adresine, 63 bin ton buğday limanda indirilirken tanımayan ölmüş böceklerin bulunduğu tutanağının gönderildiğini bildirmektedir. Söz konusu tutanak dışında bahse konu durumu ispat eden başka evraklar ibraz edilmemiştir. Rosselhoznadzor Kurumu, gerçekleşen olayın açıklanması konusunda Mısır’a talep gönderildiğini ifade etmektedir. 

Kaynak: kommersant.ru  

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler