Buğday Restine Rusya'dan Karşılık Ne Olur?

Son Güncellenme Tarihi: 31.03.2017 |

Buğday Restine Rusya'dan Karşılık Ne Olur?

Buğday Restine Rusya'dan Karşılık Ne Olur?

Türkiye’nin Rusya’dan gelen buğday başta olmak üzere bazı tahıl ürünlerinde gümrük istisnasını kaldırıp yüzde 130’luk vergi rejimine dahil etmesi, Rus ya basınında geniş yankı bulmaya devam ediyor. Medyada Türkiye’nin Rusya’dan uzun süredir cevap beklediği talepler fazla öne çıkarılmadan, Ankara’nın “domates karşılık buğday” resti çektiği ve şimdi “Moskova’nın buna ne karşılık vereceği” sorusunun güncel olduğu vurgusu yapılıyor.

Önde gelen haber sitelerinden Lenta.Ru konuyu çok sayıda uzmanla konuşarak gündeme taşıdı. İki ülkenin yeniden “ticari savaş alanına” girdiği belirtilen yazıda, resmi olarak ilan edilmiş bir “savaş” olmadığı ama kaygıların arttığı vurgulandı.

Rusya’nın ihracat engelleri yüzünden 500 milyon dolara yakın kaybı olacağı, acil yeni pazarlar arandığı belirtilen yazıda, “Moskova’nın Ankara’ya cevabının ne olacağı belli değil. Fiilen bu durum modern zaman ekonomilerinde sıkça rastlanan bir ticari anlaşmazlık. En fazla Moskova bazı Türk  ürünlerine vergi koyarak karşılık verebilir. Ancak bu gerginlik uzun sürmez” görüşüne yer verildi.

Duma Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi üyesi milletvekili Mihail Şapov, “Türk ekonomisine vurulacak en ağır darbe bu ülkeyi tekrar Rus turistlere kapatmak olurdu. Ancak böyle bir karar ticari savaşa sıradan insanları rehin etmek olur” dedi. Rus yetkili, “Kendi çıkarlarımıza arar vermeden dikkatli adımlar atmalıyız. Tüm Türk tarım ürünlerine yasağı kaldırmakta acele etmemeliyiz" dedi.

Rus KOBİ’lerinin çatı kuruluşu olan "Oporı Rossii”nin Başkan Yardımcısı Pavel Sigal da, “Moskova, turistlere Türkiye’yi kapatarak karşılık vermeyecek. Bunun için 2016’dakinin aksine ciddi bir neden yok” dedi  Sigal’a göre, “Türk Akımı” projesi açısından ba bir risk yok."

Diğer yandan Ulusal Enerji Güvenliği Vakfı Başkanı Konstantin Simonov, yasaklı Türk tarım ürünlerinin meblağının 300 milyon dolar kadar olduğunu, bunun Türk Akımı düşünüldüğüne önemsiz bir meblağ olduğunu söyledi. Ancak Simonov, Moskova’nın Ankara’ya verebileceği karşılık konusunda önemli bir vurgu yaptı:

“Eğer iş o noktaya varırsa, Rusya’nın burada kendi çıkarlarını koruyarak manevra yapma şansı var. Türk Akımı boru hattını iki değil bir hat olarak inşa edebilir. Bu durumda Türkiye’nin kendi gaz talebi karşılanır ama Ankara’yı transit gaz ülkesi haline getirecek ikini hat iptal edilebilir. Bu çerçevede pazarlık mümkün. Hatlardan birini Bulgaristan üzerinden götüme planı tamamen ölmüş değil."

Türk Akımı’nda ikinci hattan Gazprom, Türkiye’nin Rusya’dan gelen gazı üçüncü ülkelere reeksport hakkını ilk kez tanımıştı.

Kaynak: http://www.turkrus.com/363460-bugday-restine-rusyadan-karsilik-ne-olur-xh.aspx

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler