Bulgaristan Hükümeti Filibe'de (Plovdiv) Yer Alacak Intermodal Terminalini İşletecek Yatırımcı Arıyor

Son Güncellenme Tarihi: 4.11.2016 |

Bulgaristan Hükümeti Filibe'de (Plovdiv) Yer Alacak Intermodal Terminalini İşletecek Yatırımcı Arıyor

Bulgaristan Hükümeti Filibe'de (Plovdiv) Yer Alacak Intermodal Terminalini İşletecek Yatırımcı Arıyor

Bulgaristan hükümeti Filibe (Plovdiv) intermodal terminalini imtiyaza verme prosedürü başlatmakta. Taşınan malların tırlardan trene aktarılacağı tesis neredeyse hazır. Bununla, Avrupa'ya taşınan malların nakliye masraflarının düşürülmesi, hava kirliliğinin azaltılması ve Avrupa trafik yollarının hafifletilmesi hedeflenmekte. İmtiyaz (işletme haklarını devretme) süresi 27 yıl olacaktır. İşletme haklarını alacak operatörün terminalin donanımı için yatırım yapması gerekecektir. Hükümet henüz bedel açıklamamıştır, fakat değerlendirmeler 5-10 milyon Bulgaristan Levasına (2,5 - 5 milyon EUR) ihtiyaç duyulacağını göstermektedir.

Operatör aynı zamanda devlete imtiyaz ücreti de ödeyecektir. Filibe'deki bu terminalin halihazırda ülkede benzeri bulunmamaktadır. Bölgedeki bazı işletmeler uzun zamandan bu yana terminali işletmeye ilişkin ilgi göstermektedirler: Örneğin Filibe merkezli PIMK karayolu nakliye şirketi intermodal taşımacılıkla ilgili kendi demir yolu şirketini (PIMK Trail) kurmuştur.

Terminalin inşaatı Haziran 2014'te başlamıştır ve bu yıl 6 Aralık tarihinde bitmesi beklenmektedir. Proje Avrupa Fonları tarafından finanse edilmekte. Projeyi yürüten şirket Trace Group Hold AD'dir. Terminal 71 450 m² alan üzerine inşa edilecek olup, yükleme boşaltma alanları, konteyner muhafaza depoları, soğuk hava depoları, idari bina, gümrük deposu, park yerleri ve kontrol noktası içerecektir.

İmtiyaz ile ilgili duyuru Avrupa Birliği'nin resmi gazetesinde yayımlanacak olup, ayrıntılı bilgi ve başvuru evrakları Bulgaristan Taşıma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanlığ'ında yer alacaktır.

Kaynak: Filibe Ticaret Ateşeliği

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler