Bulgaristan, İran’a Bal İhraç Edecek

Son Güncellenme Tarihi: 26.07.2016 |

Bulgaristan, İran’a Bal İhraç Edecek

Bulgaristan, İran’a Bal İhraç Edecek

Bulgaristan ve İran Tarım Bakanları yapılacak bal ihracatının resmileştiğini bildirdi. İran’da resmi ziyarette bulunan Bulgar Tarım Bakanı Desislava Taneva, haberi meslektaşı Mahmoud Hodjati ile birlikte açıkladı.

Taneva, meslektaşı Mahmoud Hodjati’den Bulgaristan’ın İran’a kümes hayvanları ve süt ürünleri ihracatının başlamasına ilişkin süreçleri hızlandırmasını rica etti. Hodjati, bu talep karşısında iki ülke arasında tarım sektöründe işbirliğine yönelik bir ortak muhtıraya ihtiyaç olduğunu açıkladı. 

İran’dan Bulgaristan’a sıvı doğal gaz önerisi

Bulgaristan, İran’dan sıvılaştılmış doğal gaz ithal etmeye hazırlanıyor. Başbakan Boyko Borisov’un İran’da yaptığı görüşmelerde kendisine Ermenistan ve Gürcistan’ın da yer aldığı toplam 4 ülkeyi ilgilendiren alternatif doğal gaz koridoru inşaatı teklifi yapıldı. Yeni güzergah Türkiye’yi çevreleyecek. 1989 yılından sonra başbakan düzeyinde Bulgaristan’ın İran’a ilk resmi ziyaretinde Başbakan Borisov İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile de görüştü. Ruhani, Belene Santrali için yapılan reaktör techizatlarının satılması için müzakere sürecine yeşil ışık yaktı. Ruslar, siparişi yapılan fakat inşa edilmeyen Belene Santrali için Bulgaristan’ı 600 milyon Euro tazminat ödemeye mahkum etmişti. İran aynı teknolojiyi kullandığı için şu anda Bulgaristan’ın önünde bu reaktörleri İran’a satabilme imkanı bulunuyor.

Kaynak: Zaman 

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler