Bulgaristan Türkiye İle Doğalgaz Bağlantısını Bekliyor

Son Güncellenme Tarihi: 20.10.2016 |

Bulgaristan Türkiye İle Doğalgaz Bağlantısını Bekliyor

Bulgaristan Türkiye İle Doğalgaz Bağlantısını Bekliyor

Bulgaristan Enerji Bakan Yardımcısı Zhecho Stankov, Türkiye ile Bulgaristan arasında kurulacak doğalgaz bağlantısının kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, "Projeyle ilgili fizibilite çalışmalarını tamamladık ve BOTAŞ'a gönderdik. Bundan sonra, gelecekte atacağımız adımlara karar vereceğiz." dedi.

Stankov, yaptığı açıklamada, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki enerji ilişkilerini değerlendirdi.

Bulgaristan'ın bölgede önemli bir doğalgaz oyuncusu olmak istediğini ifade eden Stankov, "Türk Akımı Rusya ve Türkiye arasındaki bir proje. Bu nedenle bu konuya ilişkin yorum yapmak doğru olmaz. Bulunduğumuz bölgede fırsatlar sunmaya ve bunları değerlendirmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Stankov, Türkiye ile Bulgaristan arasında kurulacak doğalgaz bağlantısıyla ilgili adımlar attıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Şu an çalışmalarını sürdürdüğümüz bu bağlantı bizim için çok önemli. Projeyle ilgili fizibilite çalışmalarını tamamladık ve BOTAŞ'a gönderdik. Bundan sonra, gelecekte atacağımız adımlara karar vereceğiz. Fizibilite çalışmalarının maliyetinin yüzde 50'sini de Avrupa Komisyonu karşıladı."

Rus gazına ilişkin de çalışmalar yapmak istediklerini anlatan Stankov, "Ayrıca Balkan isminde bir doğalgaz merkezi kurmayı da istiyoruz. Avrupa Komisyonu, Rusya ve Bulgaristan arasında üçlü bir buluşma gerçekleştirip, bölgedeki fırsatlara ilişkin konuşmak istiyoruz." dedi.

Çalışmaların seyri ve Türk Akımı

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki doğalgaz bağlantısı için çalışmalar yaklaşık iki yıldır sürüyor.

Fizibilite çalışmaları için yaklaşık 380 bin avro harcanan bağlantının 140 kilometre uzunluğunda olması bekleniyor.

Bu arada, Bulgaristan ile Avrupa Komisyonu, Balkanları beslemesi hedeflenen doğalgaz merkezi için de çalışmalara geçen yılın sonunda başladı.

Bulgar basınında Türk Akımı

Bulgar hükümetine ait Radyo Bulgaristan, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi için 10 Ekim'de imzalanan anlaşmanın ardından 'güvenilir' kaynaklara dayandırdığı haberinde şu ifadelere yer vermişti:

"Karadeniz'in Bulgaristan tarafında petrol ve gaz çıkarmak için yapılan sondaj çalışmalarının sonuçları bekleneni vermedi. Bulgar yetkililerin Karadeniz'de bir gaz merkezi kurma hedefi gerçekleşmeyebilir. Ayrıca Türkiye de bölgede bir doğalgaz tedarikçisi olmak istiyor ve Bulgaristan'ın tam tersine onların müşterilerine önerebilecekleri bir şeyleri var."

Bulgar haber ajansı Novinite de Türk Akımı için imzaların atılmasının ardından konuya ilişkin bir haber yayımlayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'yi bölgede bir enerji merkezi yapma hedefi olduğunu vurgulamıştı.

Kaynak: T.C. Ekonomi Bakanlığı

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler