Bulgaristan Yıllık 7-8 Ton Bal İhraç Ediyor

Son Güncellenme Tarihi: 17.01.2018 |

Bulgaristan Yıllık 7-8 Ton Bal İhraç Ediyor

Bulgaristan Yıllık 7-8 Ton Bal İhraç Ediyor
Bulgaristan Arıcılar Birliği Başkanı Müh. Mihail Mihaylov’un sözlerine göre, Bulgaristan yıllık 7 ile 8 arasında ton bal ihraç ediyor. İhraç edilen bal genellikle AB pazarlarına satılıyor. Bulgaristan’da üretilen balın yüksek kalitede ancak az miktarda olduğu öne sürülüyor.

Müh. Mihaylov bir de Bulgaristan’ın Çin ve Ukrayna’dan AB’ye satılan bal için transit noktası olarak kullanıldığını belirtiyor. Örneğin Burgaz ve Varna deniz limanlarından Avrupa’ya ihraç edilen 57 ton bal geçmiş. Bu miktarın bir kısmı Bulgaristan piyasasına sürülmüş. Müh. Mihaylov’un yorumuna göre temel sorunlardan biri Ukrayna’dan ithal edilen balda kotaların yüksek ve nerdeyse sınırsız olmasıdır. Çin’den ithal edilen balın ise içine şeker katıldığı ve kalitesi düşük olduğu ifade ediliyor. Bulgar arıcılarının bir diğer problemi de, Avrupa ve uluslararası pazarlara girmek için güçlü ve bilinir markalarının olmamasıdır.

Kaynak: http://www.focus-news.net/news/2018/01/09/2475028/inzh-mihail-mihaylov-pchelar-balgariya-traditsionno-iznasya-mezhdu-7-i-8-hil-tona-med-godishno.html
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler