Bulgaristan'da Türk TIR'larına Uygulanan Cezalara İlişkin

Son Güncellenme Tarihi: 7.02.2018 |

Bulgaristan'da Türk TIR'larına Uygulanan Cezalara İlişkin

Bulgaristan'da Türk TIR'larına Uygulanan Cezalara İlişkin
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından UND'ye iletilen yazıda, Bulgaristan mevzuatınca Türk Tırlarına Uygulanan cezalarda, Bulgar makamlarınca tercüman hizmeti verilmemesi halinde cezanın iptal edilebileceği ifade edilmekte.

Yazının devamında; Bulgaristan mevzuatı uyarınca, Bulgarca bilmeyen kişilere İhlal Tespit Belgesi hazırlanması esnasında ve Ceza Kararı verilmesi esnasında yetkili görevliler tarafından tercüman temin edilmesi zorunlu olduğu, aksi takdirde Bulgarca bilmeyen kişinin hangi kanunu ihlal ettiğini anlamaması nedeniyle savunma hakkının ihlal edilmiş olduğu kabul edildiği ve bu şekilde uygulanan cezaların kanuna aykırı addedildiği ifade edilmekte.


Bulgarca bilmeyen kişilere tercüman temin edilmeden uygulanan cezalar Bulgaristan İdari Mahkemeleri tarafınca kanunu aykırı oldukları sebebiyle iptal edilebilmekte. Mağduriyet yaşayan kişiler, ödedikleri ceza tutarını (faizleri ile birlikte) ve maddi ve manevi zararlarını yeni bir dava açarak tazminat olarak geri alabilmekte. Gerçek kişilerin bu tür dava açılması için ödemesi gereken ücret 5 Euro iken, tüzel kişilerin 13 Euro ödemesi gerekmekte.

Bahse konu dava, mağdur edilen kişinin para cezasını ödediği tarihten itibaren en geç 5 yıl içinde açılması gerekmekte. Mağduriyet yaşayan kişilerin, dava süreçlerinde Bulgaristan'da bulunmaları gerekmemekte. Dava süreçleri ile ilgilenecek bir avukata vekillet vermeleri yeterli olmakta. Avukata vekâlet verme prosedürü, Bulgaristan'a gelmeden de gerçekleşebilmekte.

Bulgaristan'da tercüman temin edilmeden Türk vatandaşlarına uygulanan para cezaları ilgili Ceza Kararının mahkeme tarafından iptal edilmesinden sonra geri alınabilmekte. Cezaya maruz kalan kişiler, Ceza Kararının iptal edilmesi için itirazlarını Ceza Kararını aldıkları günden itibaren 7 gün içinde yetkili mahkemeye iletmeleri gerekmekte. Bu sürede itiraz hakkını kullanmayan kişiler, kendileri aleyhine çıkartılan Ceza Kararlarının iptalini talep edememekte.

Kaynak: UND
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler