Cape Town'da Su Bitti, İstanbul da Tehlikede

Son Güncellenme Tarihi: 9.02.2018 |

Cape Town'da Su Bitti, İstanbul da Tehlikede

Cape Town'da Su Bitti, İstanbul da Tehlikede

Uzun süredir yağışın olmadığı Güney Afrika başkenti Cape Town'da 11 Mayıs'ta vanaların kapatılması gündemde. Eğer bu önleme başvurulursa, halkın sadece polis gözetimi altında şehrin 200 noktasında kurulacak depolardan su temin edebileceği söyleniyor. Güney Afrikalı yetkililer su kıtlığına karşı önlem alıcı çalışmalar yaptıklarını ancak, kıtlık sorunun beklenenden erken geldiğini belirtti. Dünya genelinde su kıtlığı tehditi altında bulunan kentlerden birisi de İstanbul. 15 milyon nüfuslu İstanbul'da yaşanabilecek su sıkıntısı düşüncesi bile tedirgin etmeye yetiyor.

Türk hükümetinin resmi verilerine göre, ülke kişi başına düşen içme suyu miktarının 1.700 metreküpün altına indiği 2016'dan bu yana teknik olarak su stresi yaşıyor. Öte yandan uzmanlar durumun 2030 itibarıyla kötüleşip, su kıtlığı yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

Dünya genelinde su kıtlığının sebepleri arasında sanayileşme, çarpık kentleşme, nüfus artışı ve atık suların doğru değerlendirilememesi yer alıyor. Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 20’si içilebilir temiz sudan mahrum. Unicef’e göre, dünyada her gün 5 yaş altı 800'den fazla çocuk temiz su ve hijyene erişimi olmadığı için ishalden hayatını kaybediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ise yaptığı açıklamada, 2018 yılında hiçbir yerleşim yerini susuz bırakmayacaklarını bildirerek, sulak alanları korumak için çalışmalar yapıldığını ifade etti. Dünyanın ortak sorunu olan su kıtlığına karşı, suyun giderek artan önemine dikkat çekmek, su kaynaklarını korumak ve güvenli suya ulaşımın yollarını arttırmak üzerine farkındalık yaratmak için her yıl 22 Mart günü 'Dünya Su Günü' olarak kutlanıyor.

Su kaynaklarını korumak ve çoğaltmak için yapılması gerekler ise şöyle;
Yerüstü su kaynaklarının korunması için ilk önce suların temiz tutulması,
Sanayi atık sularının değerlendirilip kullanılması,
İsrafı önlemek,
Su varlığını koruyanlara teşvik verilmesi formülü,
Su tasarrufu sağlayan yağmurlama ve damla sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasına teşvik etmek,
Su kaynakları havzasında 'su güvenliği'ni sağlamak.
Geçtiğimiz günlerde, İran'da Urumiye Gölü'nün yüzde 95'inin kuruduğu belirtilmişti.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler