Cazibe Merkezleri Bütçeden 2 Milyar Lira Pay Aldı

Son Güncellenme Tarihi: 25.12.2017 |

Cazibe Merkezleri Bütçeden 2 Milyar Lira Pay Aldı

Cazibe Merkezleri Bütçeden 2 Milyar Lira Pay Aldı
TBMM 2018 yılı bütçesini onayladı. Bütçeye göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki cazibe merkezleri programına 2 milyar lira kaynak ayrıldı.

2018 yılı bütçesinin mecliste onaylanmasını ardından bütçe kalemleri inceleme altına alındı. Yeni yılda hükümet 66 milyar lira bütçe açığı oluşacağını tahmin ediyor. Yapılan incelemede dikkat çeken noktalardan biri de Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerde yatırımları ve kalkınmayı desteklemek amacı ile uygulamaya konulmuş olan cazibe merkezleri programına 2 milyar TL kaynak ayrılması oldu. Bu alanlarda yatırım yapmak isteyenler için önemli fırsatların oluşacağının göstergesi olan bu kaynak ayrımı bölge insanı tarafından sevinçle karşılandı.

Cazibe Merkezleri Bütçeden 2 Milyar Lira Pay AldıBütçe kalemleri arasında destekler önemli bir yer kaplıyor. Bu destekler arasında reel sektör için 37 milyar lira kaynak ayrılmış olması da önemli bir pay. Bu miktarın 20,3 milyar lirası sosyal güvenlik işveren prim desteklerinden oluşuyor. İhracat destekleri ise 3,2 milyar lira. Devletin kredi garanti fonu için yapacağını tahmin ettiği ödeme miktarı 3 milyar lira olarak bütçede yer almış durumda. Tarımsal kredi faiz desteklerine ise 2,6 milyar lira ödeme yapılacak. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin devletten elde edecekleri desteğin boyutu ise 1,7 milyar lirada kalacak.

Toplam Bütçe Gideri 762 Milyar TL
Vergi gelirlerinin 2018 yılında yüzde 15 artarak 599 milyar lira, vergi dışı gelirlerin ise yüzde 6,4 artarak 97,4 milyar liraya ulaşması bekleniyor. Vergi gelirlerinin alt kalemlerini, 122,7 milyar lirayla gelir vergisi, 65,8 milyar lirayla kurumlar vergisi, 146,5 milyar TL ile özel tüketim vergisi,13,6 milyar lirayla motorlu taşıtlar vergisi oluşturuyor. Devletin 2018 yılı için toplam bütçe giderinin ise 762 milyar lira olması öngörülüyor. Bu hesaba göre 2018 yılında devlet 66 milyar lira bütçe açığı verecek.

Kaynak: https://www.ekonomi7.com/haber/10784/cazibe-merkezleri-butceden-2-milyar-lira-pay-aldi.html
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler