Çelik Sektöründen Yılın İlk Yarısında 8,4 Milyon Tonluk İhracat

Son Güncellenme Tarihi: 22.07.2016 |

Çelik Sektöründen Yılın İlk Yarısında 8,4 Milyon Tonluk İhracat

Çelik Sektöründen Yılın İlk Yarısında 8,4 Milyon Tonluk İhracat

Türk çelik ihracatı Haziran ayını yükselişle tamamladı. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, Haziran ayında çelik ihracatı geçen yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 23 artış ile 1,6 milyon ton, değerde ise yüzde 10 artış ile 909,3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısını miktarda 8,4 milyon ton, değerde ise 4,5 milyar dolarlık ihracat ile kapatan Türk çelik sektörünün, altı ayda en çok ihracat artışı gerçekleştirdiği pazarlar Mısır, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Yakın zamanda anlaşma sağlanan İsrail'e ilk yarıda yüzde 27,7'lik artışla 636 bin tonluk ihracat gerçekleştiren sektör bu pazardaki payını daha da artırmayı hedefliyor.

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2016 yılı Ocak-Haziran dönemi verilerine göre; Türkiye'nin miktar bazındaki çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artışla 8,4 milyon ton oldu. Sektörün aynı dönemde değer bazındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16,4 azalış ile 4,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri  de eklendiğinde Türkiye'nin 2016 yılının ilk altı ayındaki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 8,8 milyon ton, değer bazında ise 5,5 milyar dolar oldu.

2016 yılı ilk yarı çelik ihracatında Ortadoğu 2,9 milyon ton ihracatla bölgeler bazında liderliğini sürdürdü. Bu bölgeyi miktar bazında yüzde 26,3 artış ile 1,6 milyon tona yükselen Avrupa Birliği ülkeleri ve yüzde 36,2 artış ile 1,3 milyon tona ulaşan Kuzey Afrika ülkeleri izledi.

Aynı dönemde Türk çelik sektörünün miktar bazında en fazla artış yakaladığı ilk 3 ülke; Mısır, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı.

İlk altı ayda en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasında liderliği 3,8 milyon tonluk ihracat ile inşaat çeliği üstlendi. İnşaat çeliğini; 934 bin tonla dikişli boru, 897 bin tonla sıcak yassı ve 743 bin tonla profil takip etti. Dönemin en dikkat çekici ürünü ise geçen yılın altı ayına göre miktar bazında yüzde 154,8'lik artış yakalayan soğuk yassı oldu. 

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2016 yılı Haziran ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında miktarda yüzde 23 artış ile 1,6 milyon tona ulaştı. Değer bazındaki çelik ihracatı ise yüzde 9,5 artış ile 909,3 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler