Cezayir, Hangi Ürünlerin İthalatını Yasakladı?

Son Güncellenme Tarihi: 16.01.2018 |

Cezayir, Hangi Ürünlerin İthalatını Yasakladı?

Cezayir, Hangi Ürünlerin İthalatını Yasakladı?
Geçen yıl gıdadan plastiğe 24 ürünün ithalatının bankacılık sistemi üzerinden yapılmasını yasaklayan Cezayir, 2018 yılına da ithalat yasakları ve gümrük vergilerinde artışlarla başladı. İthalatı geçici olarak yasaklanan 851 ürün arasında; peynir, yoğurt, süt, taze ve kuru meyve, bir kısım etler de bulunuyor.

Cezayir Ticaret Bakanı Muhammed bin Muradi, Aralık ayında yaptığı açıklamada, 2018 yılında yaklaşık 900 ürünün ithalatının “yerel sanayinin korunması” amacıyla yasaklanacağını duyurmuştu.


Hangi ürünler var?
Cezayir Ticaret Bakanlığı’nın konuya ilişkin açıklamasında, Genel Bütçe Kanunu uygulamaları çerçevesinde 2018 yılı içinde yaklaşık 900 ürünün ithalatının “geçici” olarak yasaklandığı bildirildi.

Söz konusu uygulamaya ilişkin açıklamada, tüketim amaçlı 45 grup ürünün ithalatının bir süreliğine askıya alındığı, listede; peynir, yoğurt, süt, taze ve kuru meyve, et (bir kısmı), hasat makineleri, musluk, tel, kablo, traktör, sandalye, mobilya, avize ve bazı cep telefonlarının yer aldığı belirtildi.

851 üründe ithalat yasaklandı, 129 üründe gümrük vergisi arttı
Ekonomi Bakanlığı, Cezayir’de 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle uygulamaya konulan ithalat yasakları ile gümrük vergisi artışlarını, Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne (TİM), TİM’de ihracatçı birlikleri aracılığıyla ihracatçı firmalara duyurdu.

Yapılan duyuruda, Ekonomi Bakanlığı yazısında, Cezayir’de 1 Ocak 2018 itibariyle bir kısım ürünlere ithalat yasağı getirilirken, bir kısım ürünlerin de gümrük vergilerinin yükseltildiğinin bildirildiği kaydedildi.

Uygulama kapsamında 2018 yılında ithalatı yasaklanan 851 ürün ile gümrük vergisinde artışa gidilen 129 ürünün listesi de, Ekonomi Bakanlığı sitesinde Fransızca olarak yayınlandı.

Cezayir, yerli üretimin yeterli olması ve geçmiş dönemde yaşanan bulaşıcı hastalıkları engellemek gerekçesiyle kanatlı hayvan ithalatı yapmıyor.

İthalat lisansı uygulaması ve bankacılık yasağı
Kuzey Afrika ülkesi Cezayir, Temmuz 2017’de de; büyükbaş hayvan etleri, peynir, elma, muz, arpa, sarımsak, mısır, soya küspesi, konsantre yemler ve salçanın da aralarında bulunduğu 21 üründe ithalat lisanlı alma zorunluluğu getirmişti.

Bu uygulamanın ardından 24 ürünün ithalatının bankacılık kanalıyla yapılması da yasaklanmıştı. Söz konusu ürünler arasında plastik son ürünler, su tesisatı, elektrik trafoları, mermer, granit, kırmızı renkli ürünler (tuğlalar ve fayanslar), halılar, mobilyalar ve aydınlatma gereçlerinin yanı sıra Çorba, haşlama için hazır ürün ya da bulyon, Hazır soslar (mayonez, ketçap ve harissa vb. diğer soslar), Hazır hardal, Ekmek, Pizza, Makarnalar, Kabuklu ve kabuksuz kuru meyveler, yer fıstıkları, Meyve suları, Karışık meyve suları, Su, mineral ve maden suyu dahil, Tatlılar, Reçeller ve marmelatlar, Dolgusuz tablet çikolata, Tatlandırıcı içeren kızarmış ekmek, waffle ve gofretler, Çikolata ve kakao içeren diğer hazır gıda ürünleri ile konserveler de bulunuyor.

Kaynak: https://www.gidahatti.com/cezayir-hangi-urunlerin-ithalatini-yasakladi-93342/
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler