Cezayir’e Girişte ve Çıkışta Nakit Kontrolleri

Son Güncellenme Tarihi: 6.07.2022 |

Cezayir Ticaret Müşavirliği tarafından Türk vatandaşlarının Cezayir’e girişte ve çıkışta tabi olduğu nakit kontrollerine dikkat etmesi konusunda uyarıldı.

Cezayir’e Girişte ve Çıkışta Nakit Kontrolleri

Kapalı kambiyo rejimine sahip Cezayir’e girişte ve çıkışta yabancıların tabi olduğu nakit kontrolleri şu şekilde:

Cezayir vatandaşları için 1000 Euro veya eş değeri döviz için uygulanan gümrük beyanı zorunluluğu yabancılar için 5000 Euro veya eş değeri döviz olarak uygulanıyor, bu miktar ve altındaki dövizlerin Cezayir’e girişte ve çıkışta gümrük idaresine beyan edilmesi zorunlu bulunmuyor.

Cezayir’e girişte 5000 Euro veya eş değeri üstünde dövizi nakit olarak bulunduran yabancıların, Cezayir’e girişte bunu gümrük idaresine yazılı olarak beyan etmesi gerekmekte olup, döviz girişi için bir üst limit bulunmuyor.

Cezayir’den çıkışta, bulundurulan dövizin 5000 Euro veya eş değeri üstünde / 7500 Euro veya eş değeri altında olması halinde Cezayir’de mukim bankalardan, bu dövizin 7500 Euro veya eş değeri üstünde olması halinde ise Cezayir Merkez Bankası’ndan ulaşılabilecek döviz beyan belgesinin onaylatılması ve çıkışta gümrük idaresine sunulması gerekiyor.

Bu kurallara uyulmadığı ve gümrük kontrolleri esnasında bir ihlal tespit edildiği hallerde; dövize el konulmakta, bir katına kadar gümrük cezası uygulanmakta ve ihlal edenler 2 ila 7 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilecek.

Cezayir Ticaret Müşavirliği tarafından Cezayir’e yolculuk yapacak tüm vatandaşların bu kurallara çok sıkı bir şekilde riayet etmesi konusunda uyarı yapıldı.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri