Charter Uçuş ve İthalat Yasakları Kalkıyor

Son Güncellenme Tarihi: 30.06.2016 |

Charter Uçuş ve İthalat Yasakları Kalkıyor

Charter Uçuş ve İthalat Yasakları Kalkıyor

Putin'in "Normalleşme için adımlar hemen atılsın" talimatının ardından, Rusya hükümeti Türkiye'ye uygulanan yasak ve yaptırımların kaldırılması içim düşmeye bastı. Tur satışı ve charter engelinden Türk işçi çalıştırma yasağına ve inşaat şirketlerine faaliyet engeline kadar, iptal edilmesi beklenen pek çok madde var...

Dün bu konuda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç, "Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı charter uçuş yasağı ve Türk gıda ürünlerine ithalat yasağı kısa süre içerisinde kalkabilir" dedi.

İnterfaks ajansının bildirdiğine göre Dvorkoviç, "Türkiye ile ilişkilerin normale döndürülmesine yönelik karar en kısa süre içerisinde alınacak" dedi. 

Dün Putin'in sürpriz açıklamalarının ardından Rusya kamuoyunda en geniş kitleyi ilgilendiren "tur satışı ve charter uçuşu yasağı" manşetlere çıkan konu oldu.

Ancak Putin'in verdiği "normalleştirme" talimatı çok geniş bir yelpazede, Türk vatandaşları ve Türk şirketlerinin hayatını derinden etkileyecek düzenlemeleri de içeriyor.

Dvorkoviç dün bu konuya açıkça değinmese de, Putin'in Medvedev'e verdiği "tümüyle normalleşme" talimatı çerçevesinde şimdi en kısa sürede Türk vatandaşı çalıştırma yasağı, Türk kçkenli ve sermayeli  inşaat ve turizm şirketlerine çalışma yasağı gibi konuların da ivedilikle masaya gelmesi bekleniyor.

Şu aşamada "ulusal güvenlik" gerekçesiyle Rusya'nın sadece "vizesiz rejime dönüş" konusunda çabuk atmayabileceği yorumu yapılıyor.

Türkiye yaptırımlarının kaldırılması konusunu Başbakan yardımcısı İgor Şuvalov'un koordine ettiği bildiriliyor.

Hükümet kaynakları, yaptırımların "bir paket halinde" ya da "tek tek" kaldırılması olaslığının ele alındığını belirtiyor.

İnşaat sektörüyle ilgili yasakların "birkaç hafta içinde" kalkabileceği de Kommersant gazetesine yansıyan haberler arasında.  İnşaat Bakanı Mihail Men "çok kısa sürede" kalkabileceğini söylerken, Başbakan Yardımcısı Dmitri Kozak " bir iki hafta içinde" diyerek vade verdi.

Kaynak: türkrus

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler