Çin, Çelik Ve Kömür Üretimini Azaltmayı Taahhüt Etti

Son Güncellenme Tarihi: 11.01.2017 |

Çin, Çelik Ve Kömür Üretimini Azaltmayı Taahhüt Etti

Çin, Çelik Ve Kömür Üretimini Azaltmayı Taahhüt Etti

Çin, çelik ve kömür üretimini azaltmayı taahhüt ettiÇin Ulusal Gelişme ve Reform Komisyonu Başkanı Xu Shaoshi, Washington Post'a yaptığı açıklamada, bir çok ülke ile sürtüşme kaynağı olan çelik ve kömür üretim fazlalığını keseceklerini belirtti.

Ulusal gelişme ve Reform Komisyonu Başkanı Xu Shaoshi, bu alanlarda geçen yıl için hedeflenen üretim kapasitelerine ulaşıldığını belirtti. Planlanana göre, uygun olarak azaltılan üretim bu sektörlerde ve ayrıca çimento ve cam üretimi sektörlerinde çalışan yüz binlerce istihdam kaybına neden olduğunu, bu sektörlerde çalışan işçilerin, başka sektörlere kaydırıldığını açıkladı.

Trump ile karşılıklı atışmalarını, bazı ticari konularda farklı görüşlere sahip olunmasının normal bulunduğunu öne süren Xu Shaoshi, esas olanın bu ihtilafları diyalog ve karşılıklı saygı ve eşitlik çerçevesinde çözmek olduğunu belirterek “ABD-Çin ilişkilerindeki uyumun tüm dünya ülkelerinin beklentisi olduğunu" açıkladı.

2016 üretiminde Çin, 45 milyon ton çelik ve 250 milyon ton kömür azalttı. Bu alanlarda çalışan 800 bin işçinin 700 bini, yıl sonu itibariyle farklı alanlarda istihdam edildi. 

Uzmanlar, Çin'in bu açıklamasıyla birlikte, 2016 rakamlarında uyguladıkları üretim kısıtlamasını, 2017'de de devam etmesi halinde, dökme yük taşıyıcı gemi piyasalarında ciddi bir düzelme olabileceğini kaydetti. Aynı uzmanlar, özellikle demir cevheri ve kömür taşımalarında, açığın kapatılabilmesi için Çin'in ithalata yöneleceği belirtildi.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/cin-celik-ve-komur-uretimini-azaltmayi-taahhut-etti-haber-72039.htm

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler