Çin Pazarı, Şili'den Nektarin İhracatına Açıldı!

Son Güncellenme Tarihi: 27.10.2016 |

Çin Pazarı, Şili'den Nektarin İhracatına Açıldı!

Çin Pazarı, Şili'den Nektarin İhracatına Açıldı!

Yaklaşık üç yıldır, Çin Tarımsal Ürünler Kalite Gözetimi, Denetimi ve Karantina Otoritesi (AQSIQ) ve Şili Tarımsal Hizmetler ve Canlı Hayvan İdaresi (SAG-Servicio Agricola y Ganadora) yetkilileri arasında sürdürülen görüşmeler, Çin pazarının Şili menşeli nektarin ithalatına açılmasıyla sonuçlandı.

Açıklamayı halihazırda ABD'de devam eden "Chile Week" etkinlikleri sırasında yapan Şili Tarım Bakanı Carlos Furche, resmi mutabakatın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önümüzdeki aylarda Şili’ye  gerçekleştireceği ziyaret sırasında imzalanmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Carlos Furche, gelişmeye ilişkin yaptığı açıklamada, devamla, Şili’nin halihazırda dünyaya 50 Milyon ABD Dolarlık  nektarin ihracatı olduğunu, varılan mutabakat sonrası gelecek aydan itibaren ihracatın fiilen başlayacağını, dinamik ve büyüyen bir pazara erişim anlamında sağlanan bu fırsattan tüm ihracatçı ve üreticilerin faydalanacağını, zamanla ihracatın çeşitleneceğinin de beklenmesi gerektiğini belirtirken, Şili  Meyve İhracatçıları Birliği (ASOEX-Asociacion de Exportadores de Fruta) Başkanı Ronald Bown da, gelişmenin 500’den fazla üreticiyi dogrudan ilgilendirdiğini dile getirdi.

Güney Yarıkürede,  nektarinde Çin pazarına giriş imkanı yakalayan ilk ülke Avustralya olmuştu. Çin pazarına yakınlığı  ve Şili ile benzer üretim sezonu nedeniyle, Avustralya ile Çin pazarında rekabet halinde olacak Şili’nin,  iş gücü maliyetinin daha düşük olması sebebiyle  Avustralya karşısında avantajlı  olabileceği değerlendiriliyor.

 

Kaynak: Santiago Ticaret Müşavirliği

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler