Çin, Silisli Rulo Sac Dışalımına Anti Damping Vergisi Soruşturması Başlattı

Son Güncellenme Tarihi: 27.07.2021 |

Çin Ticaret Bakanlığı’nın silisli rulo sac dışalımında son beş yıldır geçerli olan tarifelerin sona ermesinin ardından sözkonusu üründe Japonya, Güney Kore ve Avrupa Birliği’nden yapılan dışalımlara anti-damping soruşturması başlattığını bildirdi.

Çin, Silisli Rulo Sac Dışalımına Anti Damping Vergisi Soruşturması Başlattı

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan habere göre, Reuters Haber Ajansı, Çin Ticaret Bakanlığı’nın silisli rulo sac dışalımında son beş yıldır geçerli olan tarifelerin sona ermesinin ardından sözkonusu üründe Japonya, Güney Kore ve Avrupa Birliği’nden (AB) yapılan dışalımlara anti-damping soruşturması başlattığını bildirdi. Tarifeler bir yıl içerisinde sonuçlandırılması gereken soruşturma sonucunda yeniden yürürlüğe konacak. JFE Steel Corp, Nippon Steel, Sumitomo Metal de içerisinde olmak üzere Japon çelik üreticileri yüzde 39 ile yüzde 45,7 oranları arasında değişen anti-damping vergileri ödeyecek. AB ülkeleri için anti-damping vergisi oranı yüzde 46,3 iken Güney Koreli firmalar için tarife yüzde 37,3.

Soruşturma kararı, Çin Baoshan Demir Çelik firması ile Pekin Shougang firmasının çelik biriminin, tarifelerin sona ermesinin daha fazla dampinge yol açabileceği, dolayısıyla yerli çelik sektörüne zarar verebileceğini savunarak Mayıs ayında bakanlığa dilekçe vermelerinin ardından geldi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler