Çin, Taraflarla Birlikte Bölgesel Ticaret ve Yatırıma Özgürlük ve Kolaylık Getirmeye Hazır

Son Güncellenme Tarihi: 5.11.2016 |

Çin, Taraflarla Birlikte Bölgesel Ticaret ve Yatırıma Özgürlük ve Kolaylık Getirmeye Hazır

Çin, Taraflarla Birlikte Bölgesel Ticaret ve Yatırıma Özgürlük ve Kolaylık Getirmeye Hazır

Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Başbakanlar Konseyi 15. Toplantısı dün Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapıldı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, örgüt kapsamındaki somut işbirliğinin ilerletilmesi üzerine 6 çağrıda bulundu. Başbakan Li Keqiang, Çin'in taraflarla birlikte bölgesel ticaret ve yatırıma özgürlük ve kolaylık sağlayarak, endüstriyel işbirliğini bölgesel ekonomik ve ticari işbirliğinin önemli bir desteği haline getirerek, böylece bölgesel ekonomik gelişmede yeni büyüme noktaları oluşturacağını kaydetti.

Bu sene, SİÖ kuruluşunun 15. Yıl dönümü. Örgüt, bölgesel güvenlik, istikrar ve refahın geliştirilmesi için önemli güç haline geldi ve Bir Kuşak-Bir Yol inşasının hızlandırılmasında daha büyük rol oynayabilecek. Li Keqiang, SİÖ üye ülkelerinin el ele vermekle ortak kalkınmaya kavuşacaklarına işaret etti:

"Bu defaki başbakanlar toplantısı, SİÖ kapsamındaki somut işbirliğinde daha fazla kazançlar ortaya getirecek. Bu konuda yeni adımlar da atılacak. Burada birkaç öneride bulunacağım."

Başbakan Li Keqiang, SİÖ'nün ortaklık, işbirliği ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda güvenlik koordinasyonu güçlendireceğini kaydetti. Li, ayrıca SİÖ'nün entegre kalkınmayı hızlandırmak için endüstriyel kapasitedeki işbirliği seviyesini yükseltmesi gerektiğini belirtti:

"Çin, taraflarla birlikte bölgesel ticaret ve yatırıma özgürlük ve kolaylık getirmeye hazır. Gümrük, karantina ve akreditasyon gibi alanlarda dışa açık bir tavır sergileyen Çin, taraflarla serbest ticaret bölgesinin fizibilitesini incelemeye çalışacak. Sanayileşme sürecinde bulunan Çin, SİÖ üyesi olan ülkelerle endüstriyel kapasitede işbirliğini gerçekleştirmeye hazır. Çin, bölgedeki kaynak niteliğindeki ürünlerin, özellikle tarım ürünlerinin fiyatını düzenleyecek, bölgedeki altyapı tesis inşasını geliştirecek, istihdamı artıracak, böylece halkın yaşamının iyileştirilmesine yarar sağlayacak."

İnovasyon işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Li Keqiang, Çin'in taraflarla inovasyon politikalarının kenetlenmesini ve deneyim alışverişini güçlendirmeye, bölgesel finansman mekanizmasını mükemmelleştirmeye hazır olduğunu kaydetti. Li, mevcut yatırım ve finans platformlarından faydalanılarak, üye ülkeler arasında ortak ekonomik gelişmelere kavuşulması gerektiğini söyledi. Kültürel temasların sağlamlaştırılmasına değinen Li Keqiang, Çin'in taraflarla SİÖ Üniversitesi'nin kurulması ile ilgili anlaşmayı imzalamaya, böylece üye ülkelere nitelikli personel yetiştirmeye destek vermeye hazır olduğunu belirtti. Li, Çin'de SİÖ ülkelerinden gelen öğrencilere kolaylık sağlayacağını sözlerine ekledi:

"SİÖ, hep dışa açık bir tavır sergilemekte. SİÖ üye ülkelerin gözlemci ülkeler ve diyalog ortaklarıyla işbirliğini güçlendirerek ortak kazanç gerçekleştirmeleri önerisinde bulunuyorum. Aynı zamanda SİÖ, Birleşmiş Milletler gibi diğer uluslararası ve bölgesel örgütlerle temas ve diyalogu genişletmeyi sürdürmeli, karşılıklı destek ve koordinasyonu güçlendirmeli, böylece bölgedeki istikrar, dünyanın kalıcı barışı ve refahını ortaklaşa ilerletmeli."

Toplantıda hazır bulunan liderler, son bir yılda SİÖ'nün gelişimi ve işbirliğinde kaydedilen bir dizi ilerlemeyi takdirle değerlendirdiler. Liderler ayrıca bölgedeki güvenlik ve istikrarın ortaklaşa korunması, bölgesel ekonomik işbirliğinin ilerletilmesi, örgütün canlılığının. bölgedeki barış ve gelişmenin artırılması için katkı sağlayacaklarını belirttiler.

Toplantı bitiminde ortak bildiri yayınlandı ve ticaret, yatırım, finans, gümrük ve tarım alanlarını içeren birçok işbirliği belgesini ve kararını onayladı.

Kaynak: haberler.com / http://www.haberler.com/cin-den-shanghai-isbirligi-orgutu-ne-6-maddelik-8928540-haberi/

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler