Coronavirüs Küresel Krediye De Bulaştı

Son Güncellenme Tarihi: 14.02.2020 |

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), coronavirüs salgının küresel kredi koşullarını gölgelediğini bildirdi.

Coronavirüs Küresel Krediye De Bulaştı
S&P 'Coronavirüs kredi koşullarını gölgeliyor' başlıklı raporunda, salgının Asya-Pasifik ülkeleri ve özellikle Çin için 'yüksek risk' olarak değerlendirildiği belirtildi.


Asya-Pasifik ülkeleri dışında kalan bölgelerin virüsün etkilerinin nispeten daha düşük olması nedeniyle 'artan risk' olarak değerlendirildi.

Çin ve dünyanın ekonomik büyümesi üzerinde salgının kısa vadeli olumsuz etkilerinin görülmesinin beklendiği ifade edilen raporda; Virüsün yayılma hızına ve ne zaman zirve noktasını göreceğine dair belirsizliklerin olduğu belirtildi.

Virüsün mart ayında kontrol altına alınması beklendiği ancak aksi durumda insan hayatı ve ekonomik açıdan maliyetinin artacağı ifade edildi.

S&P raporunda, Çin'in bu yılın sonunda ekonomik büyümesinin 0.7 düşerek yüzde 5.0 seviyesinde olmasının beklendiği kaydedildi.
Virüsün küresel ekonomiye maliyeti ise büyümenin 0.3 puan daha düşük gerçekleşmesi olarak tahmin ediliyor.


S&P raporunda, virüsün etkilerini başta Çin ve Çin ile ticaret yapan ülkelerde görüleceği ifade edildi. Çin'e olan uzaklığına rağmen, emtia, turizm ve eğitim alanlarında Çin ile olan ilişkisi nedeniyle Avustralya ekonomisinin de olumsuz etkilenebileceği kaydedildi.
Raporda, salgınının ABD ekonomisi büyümesinde sadece 0.1 puan oranında azaltacağını tahminine yer verildi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri