DEİK'ten Acil Eylem Planı

Son Güncellenme Tarihi: 26.07.2016 |

DEİK'ten Acil Eylem Planı

DEİK'ten Acil Eylem Planı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) üyeleriyle bir araya gelerek, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında dış ekonomik ilişkiler alanında atılması gereken adımları tartıştı.

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda, darbe girişimi sonrası dönemde dış ekonomik ilişkilerin kesintisiz devam etmesi için 80’nin üzerinde öneri geliştirildi. Söz konusu öneriler, ‘kısa, orta ve uzun vade’ olmak üzere önceliklendirildi ve 25 Temmuz 2016 günü (dün) İcra Kurulu’na sunulmasının ardından, ilk etapta uygulanmak üzere 11 maddelik bir ‘Acil Eylem Planı’ oluşturuldu.

DEİK’in ‘Acil Eylem Planı’ ile ilgili açıklamalarda bulunan DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili özellikle yurtdışında yoğun bir bilgi kirliliği ve dezenformasyon olduğuna dikkat çekerken, bu konuyla mücadelede DEİK olarak ‘seferberlik’ ilan ettiklerini açıkladı. DEİK Başkanı Vardan, “Darbe girişiminin hemen ardından, 133 İş Konseyimizin tüm muhataplarına, karşı kanatlara, ilgili Büyükelçi ile Başkonsoloslara, tüm kurucu kuruluşlarımıza yaşanan gelişmeleri anlatan, işimizin başında olduğumuzu ve işlerin normal seyrinde devam ettiğini belirten bir yazı gönderdik.  Aynı hafta içerisinde, Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerimiz, İş Konseyleri Başkanlarımız, Başkan Yardımcılarımız ve Yürütme Kurulu Üyeleri ile bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. 120’nin üzerinde işadamının katılımıyla gerçekleşen toplantıda, 80’nin üzerinde somut öneri ortaya çıktı. Sonrasında bu önerileri konsolide ederek, kısa, orta ve uzun vade şekilde tasnif ettik ve DEİK İcra Kurulumuzun da görüş ve onayını alarak, ilk etapta uygulanmak üzere 11 maddelik bir acil eylem planı oluşturduk” dedi.

ACİL EYLEM PLANI

1)       DEİK olarak, öncelikle konuyla ilgili yurt dışındaki dezenformasyonu engellemek, bilgi kirliliğini temizlemek amacıyla “SEFERBERLİK” ilan edilmiş olup, tüm çalışmalar bu minvalde yürütülecektir.

2)      Yurtiçi ve yurtdışı iletişim faaliyetlerine katkı sağlamak amacıyla DEİK bünyesinde bir İletişim Komitesi kurulacaktır (Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyesi Ebru Özdemir başkanlığında bir komite kurulmasına karar verilmiştir).

3)       DEİK Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, başta Ekonomi Bakanı, Dışişleri Bakanı, AB Bakanı ve Başmüzakereci olmak üzere, ilgili Bakanlar ile düzenli olarak bir araya gelerek kapsamlı istişarelerde bulunacaktır.

4)        Büyükelçiler, ticaret müşavirleri ve karşı kanat kuruluşları ile olan temaslar artırılarak devam edecektir.

a.      İş Konseyi Başkanları, sorumlu oldukları ülkelerin diplomatik misyon temsilcileri ile temaslarını sıklaştıracaklardır (başlamıştır).

b.     DEİK Başkan, Yönetim Kurulu ve ilgili İş Konsey Başkanı Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, İtalya, Slovakya, ABD, Çin, Japonya, Güney Kore’nin Büyükelçilerini en kısa zamanda ziyaret edeceklerdir (randevular talep edilmiştir).

c.      Türkiye’deki yabancı misyon temsilcilerinin katılımı ile Ankara ve/veya İstanbul’da bir çalışma yemeği düzenlenecektir.

5)        İlan edilen seferberlik kapsamında, İş Konseyi Başkan ve Yürütme Kurulları önümüzdeki 30 gün içerisinde sorumlu oldukları ülkelere ziyaretler gerçekleştirerek; karşı kanat, ilgili muhataplar, düşünce kuruluşları, fikir önderleri, medya temsilcileri ve kendi iş ortakları ile bir araya gelecek, yüz yüze temasla ülke gerçeklerini anlatacaklardır (kısmen başlamıştır).

6)        Gerektiği hallerde yurt dışındaki muhataplar, gruplar halinde veya münferiden Türkiye’ye davet edilecek ve ülkedeki durumu gözleriyle görmeleri, yaşayarak hissetmeleri sağlanacaktır.

7)        DEİK Başkan, Yönetim Kurulu Üyeleri ve ilgili İş Konseyi Başkanlarının katılımlarıyla başta AB ülkeleri (Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, İtalya, Slovakya) ve ABD olmak üzere, bazı ülkelere üst düzey temaslar gerçekleştirilecek; söz konusu temaslarda karşı kanat, ilgili muhataplar, düşünce kuruluşları, fikir önderleri ve medya temsilcileri ile bir araya gelinecektir (gerekirse ülke sayısı artırılacaktır).

8)        Türkiye’de yerleşik yabancı yatırımcılar ile DEİK, ilgili kurum ve kuruluşların da katılımıyla gerektiği yer ve sayıda “Networking Event” düzenleyecektir.

9)        İlgili kurum temsilcilerinden, G20 Çin ve B20 Çin kapsamında çeşitli temaslarda bulunulması talep edilecektir.

10)  Dünya geneline yayılmış DTİK ağı kanalıyla yurtdışında yerleşik halde bulunun Türk diasporası harekete geçirilecek; ilgili temsilcilerin bölgelerindeki kamu yetkilileri, medya temsilcileri ve kanaat önderleri ile temasa girmesi talep edilecektir (kısmen başlamıştır).

11)  Yurtdışı medya dâhil ilgili tüm muhataplara doğru bilgi aktarımını sağlamak adına birkaç dilde e-bülten hazırlanıp, belirli periyotlarda gönderilecek; bu bağlamda sosyal medya da etkin bir şekilde kullanılacaktır.

 Gümrük TV

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler