DGÖ Konsey Toplantısı Brüksel'de Gerçekleşti

Son Güncellenme Tarihi: 29.07.2016 |

DGÖ Konsey Toplantısı Brüksel'de Gerçekleşti

DGÖ Konsey Toplantısı Brüksel'de Gerçekleşti

Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ) 14-16 Temmuz tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşmiştir.

Gümrük idarelerinin küresel düzeyde uygulanacak politika ve uygulamaları belirleyerek karar aldıkları, en üst düzey temsilcilerinin bir araya geldiği bu seneki toplantıya, dünya çapındaki terör ve terörün önlenmesi alanında işbirliği konuları damga vurdu.

Tüm oturumlarda,  başlıca işbirliği alanı olarak uluslararası gümrük camiasının terörün önlenmesi konusundaki çabalarını yoğunlaştıracak her türlü önlem ve politika üzerinde duruldu.

Ayrıca, gümrük ve diğer gelir idareleri işbirliği, dijital gümrük çalışmaları, DGÖ Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması’nın uygulanması gibi çeşitli konu başlıkları da ele alındı. 

Toplantıya üye ülkelerin gümrük idarelerinin yanı sıra diğer uluslararası kuruluşlar ile özel sektör temsilcileri de gözlemci olarak katıldı.

2016-17 dönemi için Konsey Başkanlığı’na DGÖ Avrupa Bölgesi’nden aday gösterilen Rusya Federasyonu Gümrük İdaresi Başkan Yardımcısı Ruslan DAVYDOV, Avrupa Bölgesi Başkanlığı’na ise Avusturya Gümrük İdaresi Başkanı Bettina VOGL-LANG seçildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı toplantı sonrasında ikili görüşmeler de gerçekleştirdi. Özelikle, Belçika, Ukrayna ve İngiltere ile gelecek dönemdeki işbirliği alanları ve yürütülecek projelere ilişkin önemli kararlar alındı.

Gümrük TV

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler