'Dış Ticaretin Sihirli Elleri' Konferansında Gençlerle Buluştuk

Son Güncellenme Tarihi: 29.12.2017 |

'Dış Ticaretin Sihirli Elleri' Konferansında Gençlerle Buluştuk

'Dış Ticaretin Sihirli Elleri' Konferansında Gençlerle Buluştuk
Dış Ticaretin Sihirli Elleri başlıklı konferans kapsamında gençlerle buluştuk. Medipol Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Kavacık Güney Kampüsü'nde 28.12.2017 tarihinde gerçekleşen konferansta Gümrük TV kurucusu Erdem İlbeyi, Gümrük Muayene Memurları Derneği Hakan Ülker, İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Sezen, gümrükler konusunda değerli deneyimlerini gençlerle paylaştı.

Gümrükleri evimizi gibi düşünmemiz gerektiğini dile getiren Erdem İlbeyi, gümrüğün çevre sağlığına, insan sağlığına ve en önemlisi ulusal güvenliğin denetlenmesinde çok etkin ve önemli olduğunun altını çizdi. İlbeyi, gençlerle buluşmanın kendileri için çok değerli olduğunu, mesleklerinin bir sonraki kuşakta kimlerle nerede olacağını bu şekilde görebiliyoruz dedi. İlbeyi, konuşmasında gelişen teknolojinin gümrüklere etkisini, toplumdaki gümrük algısını ve gümrüğün üzerindeki kara lekelerden bahsetti. İlbeyi, kurucusu olduğu Gümrük TV'nin kuruluş amacının dış ticaret algısını, anlamak, anlatmak ve bir arada toplamak hevesiyle kurulmuş bir haber kaynağı olduğunu dile getirdi.


İlbeyi, konferansın ilerleyen dakikalarında gönüllü öğrenciler ile sahnede, ihracat ve ithalat süreçlerini canlandırdıkları bir etkinlik de düzenleyerek, bu süreçleri interaktif bir şekilde anlattı.

"Zor Olan Meslekler Sizin Gelişmenize Katkı Sağlar"
Gümrük Muayene Memurları Derneği Başkanı Hakan Ülker konuşmasında, gümrük muayene memurlarının çalışma koşullarından, dış ticarette aldıkları görevlerden, gümrükte karşılaştıkları olayları, deneyimlerini paylaştı. Ülker, konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk'ün gümrük üzerine söylediği söz ile başlayarak, kısaca gümrük tarihine de değindi. Gümrüğün ülkeler için çok önemli olduğunu zaman zaman çeşitli savaşların gümrükler üzerinden çıktığını da belirtti. Ülkelerin gümrükler konusunda çok hassas olduğunu, Dünya Gümrük Örgütü'nün de bu konuda çok hassas davrandığını dile getirdi. Ülker, 'Eğer bugün bir 3'üncü Dünya Savaşı çıkmayacaksa bu Dünya Gümrük Örgütü' sayesinde olacaktır dedi.


Ülker, gümrük muayene memurluğu mesleğinden, çalışma alanlarından ve görevlerinden önemli noktaları öğrencilere aktardı. Ülker, yanında getirdiği örnek beyan ve gümrük muayene memurları mührünü de öğrencilerin incelemesine olanak sağladı. Hakan Ülker, meslekte karşılaştıklarını be yaşadığı deneyimlerini, hatıralarını öğrencilerle paylaştı. Başkan, gümrük muayene memurluğu mesleğinin zorluklarından bahsederek, bu zorlukların kimseyi korkutmaması gerektiğini, zor olan mesleklerin kişilerin gelişmesine katkı sağladığının da altını çizdi.

"Gümrük Müşavirleri Ticaret Erbabı ile Gümrük İdaresi Arasında Bir Köprü"

İGMD Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Sezen, gümrük müşavirliği mesleğini, gümrük müşavirlerinin sorumluluklarını ve mesleğe dair deneyimlerini gençlerle paylaştı. Sezen, gümrük müşavirleri mesleğinin en Türkiye'nin en eski mesleklerinden birisi olduğunu, 108 yıllık bir meslek geçmişi olduğunu dile getirdi. Sezen, "Gümrük müşavirleri ticaret erbabı ile gümrük idaresi arasında köprü görevi görüyor. Tedarik zincirinin en önemli paydaşı." dedi. Mustafa Sezen, gümrük beyanlarından da bahsetti. Gümrük müşavirlerinin sorumluluklarından, müteselsilen sorumluluğun getirilerinden bahsetti. Sezen, gümrük mevzuatının çok dinamik olduğunu, hemen hemen her gün değiştiğini, çok kapsamlı geniş kollarının olduğundan bahsetti. Gümrük müşavirinin üretimden son tüketiciye kadar bütün süreçleri takip edip, sonuçlandırdığını belirtti.


Sezen, gümrük müşaviri olmak isteyenlerin izlemesi gereken yollarından, çeşitli sınavlarından ve iş olanaklarında bahsetti.
Katılımcılar, bir gümrük müşavirinin sabah işe başlamadan önce Resmi Gazeteyi kontrol ettiğini, her gün mesleğin dinamik bir meslek olduğunu, her gün yeni bir şeyler öğrendiklerinin ve bu nedenle hiç sıkılmadıklarını da dile getirdiler.

Konferansta Türkiye'nin dış ticaret hedeflerinden ve dış ticaret değerlerlerine de değinildi. Türkiye'nin dış ticarette ithalat miktarlarının azaltılıp, ihracat rakamlarının artmasının yolunun teknoloji, yazılım ihracatından geçtiğinden bahsedildi.


Gümrük TV


Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Etkinlik Haberleri