Dış Ticarette Siber Hijyenin 5 Şartı

Son Güncellenme Tarihi: 23.01.2018 |

Dış Ticarette Siber Hijyenin 5 Şartı

Dış Ticarette Siber Hijyenin 5 Şartı
İletişim, hizmet ve para akışının sanal ortamdaki ağırlığı her geçen gün artarken siber tehditlerin yarattığı riskler de büyüyor. En büyükten en küçüğe kadar bütün şirketleri hedef alan siber saldırıların yol açtığı küresel zararın 2021 yılında 6 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Özellikle yurt dışı ile bağlantılı çalışan, hizmet veya ürün alan veya satan tüm şirketlerin dikkatli olması uyarısında bulunan Moral Hukuk Bürosu ortaklarından Av. Efe Kınıkoğlu, “Bu şirketler siber hijyene çok daha fazla önem göstermeli” dedi. Av. Efe Kınıkoğlu, dış ticaret şirketlerinin dikkat etmesi gereken asgari 5 siber hijyen kuralını şöyle sıraladı:

1- Herhangi bir siber güvenlik saldırısının doğması halinde bu şirketinizin kusurundan dolayı oluşmamış olabilir. Sızıntı karşı tarafın siber güvenlik zafiyeti sebebiyle de meydana gelmiş olabileceğinden kendi siber güvenliğiniz kadar ticari ilişki içerisinde bulunduğunuz karşı tarafın da siber güvenlik konusunda gerekli tedbirleri aldığından emin olmalısınız.

Bu doğrultuda karşı taraf ile akdedeceğiniz sözleşmelere, sözleşmenin her iki tarafının da siber güvenlik açısından gerekli ve yeterli önlemi alacakları şartının eklenmesi ve olası zararların tazmininin düzenlenmesi yararlı olur.

2- Sözleşme bedellerinin ödenmesinde akreditif ödeme yönteminin tercih edilmesi olası bir siber güvenlik ihlali halinde tarafların maddi açıdan zarar görmesi ihtimalini büyük ölçüde önler.

3- Sözleşme bedellerine ilişkin ödemelerin mail order yahut swift transferi yöntemleriyle gerçekleştirilmesi son derece riskli! Bu ödeme yöntemlerinden birinin tercih edilecek olması halinde ödemenin, karşı taraftan en az iki yetkili ile kontrol sağlanmasının akabinde gerçekleştirilmesi faydalı olur.

4- Ödeme yöntemlerinde veya ödemeye ilişkin şartlarda veya bilgilerde, banka veya banka hesabı gibi herhangi bir değişiklik olması halinde, gelen e-posta veya faks ilk bakışta veya içerik olarak doğru gözükse de bu hususların yazılı olarak karşı tarafa bildirilmesinden sonra mutlaka geleneksel yöntemlerle teyit alınması ve karşı taraftan sözlü olarak teyit alınması akabinde ödemenin gerçekleştirilmesi gerekir.

5- Uluslararası bir para transferi sırasında ortaya çıkan bir siber güvenlik ihlali halinde sorunun çözümü için çok hızlı hareket edilmeli ve ilgili bankalar ile de yakın iletişimde bulunulmalı.

Zira yurtdışı para transferleri ile yurtdışı alacaklarda yargı yeri sorunu olsa da hızlı hareket ederek, tercihen aynı gün ilgili mahkeme marifetiyle bir tedbir kararı alınmak suretiyle siber güvenlik zafiyeti sonucunda transfer edilen paranın hareketinin önlenmesi ve sonrasında takibi son derece büyük önem taşıyor.


Kaynak: https://www.dunya.com/foto-galeri/ekonomi/dis-ticarette-siber-hijyenin-5-sarti-galeri-399789?page=6 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler