DKİB Başkanına Göre Fındık İhracatındaki Düşüşün Sebepleri

Son Güncellenme Tarihi: 10.01.2017 |

DKİB Başkanına Göre Fındık İhracatındaki Düşüşün Sebepleri

DKİB Başkanına Göre Fındık İhracatındaki Düşüşün Sebepleri

DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeniz ihracatının düşmesinde ana sebebin fındıktan kaynaklandığını açıkladı.

DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeniz ihracatının düşmesinde ana sebebin fındıktan kaynaklandığını açıkladı.Doğu Karadeniz İhracatında geçen yıla oranla bu yıl yaşanan %13,2’lik düşüşte temel sebep fındık ihracatının düşmesi. Fındık, yalnızca üreticiyi ve tüccarları değil bölge ve ülke ekonomisini de olumsuz etkiledi. Fındıkta verim ve kalitenin artırılmasının önemli olduğu kadar fındık politikalarının da gözden geçirilip güncellenmesi gerekmekte. Fındıkta dünya lideri konumunda olan Türkiyede fındığın değerini ve getirisini her geçen yıl düşürmesi kabul edilebilir değildir.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, 2016 yılında yapılan ihracatın, önceki yıla göre yüzde 13,2 düştüğünü bildirdi. Gürdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, 2016 yılında 1 milyar 562 milyon 178 bin 445 dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.  Bölgeden bir önceki yıl 1 milyar 800 milyon 31 bin 396 dolarlık ihracat yapıldığına işaret eden Gürdoğan, sorumluluk alanlarındaki illerden bir yılda yapılan ihracatın önceki yıla göre yüzde 13,2 azaldığını kaydetti.

Gürdoğan, söz konusu dönemdeki ihracatta ürün sıralamasında yüzde 8 düşüşle 1 milyar 40 milyon 808 bin 452 dolarla fındık ve mamullerinin birinci, yüzde 30 düşüşle 219 milyon 800 bin 776  dolarla yaş meyve sebze ürünlerinin ikinci, yüzde 22 düşüşle 112 milyon 716 bin 917 dolar tutarındaki ihracatla da madencilik ürünlerinin üçüncü sırada yer aldığını bildirdi.

Bölgeden bir yılda 119 ülkeye ihracat yapıldığını ifade eden Gürdoğan, “En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke İtalya, Gürcistan, Fransa, Almanya ve Rusya olmuştur. En çok ihracatımızın yapıldığı bu ülkelerden de İtalya’ya yüzde 34, Gürcistan’a yüzde 14 artış yaşanmasına rağmen, Almanya’ya yüzde 24, Fransa’ya yüzde 9 ve 2015 yılında en önemli ihraç pazarlarımızdan olan Rusya Federasyonu’na yönelik ihracatımızda da yüzde 65 düşüş yaşandı.” değerlendirmesinde bulundu.

En büyük etken fındık

Gürdoğan, bölge ihracatında görülen düşüşteki en büyük etkenin, fındık ihracatındaki düşüş olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Doğu Karadeniz ihracatında yaşanan yüzde 13,2 düşüşte en önemli etken bölge ihracatı içinde oransal olarak en büyük ağırlığa sahip olan fındık ihraç fiyatlarının bir önceki sezona göre önemli oranda düşmüş olması, Rusya Federasyonu’nun ülkemiz yaş meyve sebze ürünlerine uygulamış olduğu ithalat kısıtlamaları ile madencilik ürünleri fiyatlarının 2016 yılı ilk yarısına kadar düşük düzeylerde seyretmesinden kaynaklanmıştır. Sadece Rusya Federasyonu’na yapılan ihracatımızda 2016 yılında bir önceki yıla oranla yaşanan yüzde 65 oranındaki düşüş, bölge ihracatımızın düşmesinde önemli etkeni teşkil etmiştir.”

Fındık ihracatında Trabzon ilk sırada

Karadeniz Bölgesi ihracatında 18 ilin yer aldığına dikkati çeken Gürdoğan, şunları kaydetti: “18 ilin yer aldığı Karadeniz Bölgesi ihracatının yüzde 40’ı tek başına Trabzon tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Trabzon 81 il sıralamasında en çok ihracat gerçekleştiren 14’üncü il olmuştur. Bunun yanında, Türkiye geneli gerçekleştirilen fındık ihracatında Trabzon birinci sırada yer almakta ve yıl bazında yapılan fındık ihracatının yüzde 52’si Trabzon tarafından gerçekleştirilmiştir. Yine yaş meyve sebze sektöründe sektör birincisi çıkaran Trabzon ilimizden, 2016 yılında da en çok yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştiren firma sıralamasında sektör birinci ve üçüncüsü Trabzonlu firmalar olmuştur. Yaş meyve sebze ihracatında il sıralamasında ise Trabzon üçüncü sırada yer almış ve ülkemizden gerçekleştirilen yaş meyve sebze ihracatının yüzde 10’u Trabzon tarafından gerçekleştirilmiştir.”

Kaynak: http://www.findiktv.com/dkib-baskanina-gore-findik-ihracatindaki-dususun-sebepleri.html

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler