Dünya Gümrük Örgütü Koronavirüs Uyarısı

Son Güncellenme Tarihi: 25.03.2020 |

30 Ocak 2020'de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni koronavirüs (2019-nCoV) salgınının Uluslararası Endişe Verici Halk Sağlığı İçin Acil Durumu oluşturduğunu açıkladı. 11 Mart 2020'de DSÖ yeni koronavirüs hastalığını (COVID-19) bir salgın olarak nitelendi

Dünya Gümrük Örgütü Koronavirüs Uyarısı
30 Ocak 2020'de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni koronavirüs (2019-nCoV) salgınının Uluslararası Endişe Verici Halk Sağlığı İçin Acil Durumu oluşturduğunu açıkladı. 11 Mart 2020'de DSÖ yeni koronavirüs hastalığını (COVID-19) bir salgın olarak nitelendirdi.


Küresel sorunla karşı karşıya kalındığında, yardım malzemelerinin (malzeme, ilaç ve tıbbi ekipman) sınırlar ötesinde hareketinin önümüzdeki haftalarda önemli ölçüde artması beklendiği vurgulandı.

Ayrıca, DSÖ'nün 29 Şubat 2020'de kaydettiği gibi COVID-19 salgını ile ilgili olarak uluslararası trafik için, “… Kısıtlamalar ihtiyaç duyulan yardımı ve teknik desteği kesintiye uğratabilir, işletmeleri aksatabilir ve etkilenen ülkeler üzerinde olumsuz sosyal ve ekonomik etkileri olabilir.” İfadeleri kullanıldı.


Gümrük idarelerinin, COVID-19 salgınının ekonomilerimiz ve toplumlarımız üzerindeki genel etkisini en aza indirmeye yardımcı olmak için sadece acil malları değil genel olarak malların ticaretini kolaylaştırmaya devam etmesi kritik önem taşımaktadır. Gümrük idarelerinin, küresel tedarik zincirinin bütünlüğünü ve sürekli kolaylaştırılmasını sağlamak için ilgili tüm kurumlarla koordineli ve proaktif bir yaklaşım geliştirmeleri şiddetle tavsiye edilmektedir, denildi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler