Dünya Gümrük Teşkilatı: Ermenistan’ı Örnek Ülke Olarak Sunma Arzusu Vardı

Son Güncellenme Tarihi: 19.10.2016 |

Dünya Gümrük Teşkilatı: Ermenistan’ı Örnek Ülke Olarak Sunma Arzusu Vardı

Dünya Gümrük Teşkilatı: Ermenistan’ı Örnek Ülke Olarak Sunma Arzusu Vardı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan dün Dünya Gümrük Teşkilatı (DGT) Gn. Sekreteri Kunio Mikuriya’yı kabul etti.

Başkan Sarkisyan, Mikuriya’nın ziyaretini ülkede gümrük hizmetleri alanında gerçekleştirilen reformlara destek işinde DGT’nın ısrarlı tanıklığı olarak nitelendirdi. Sarkisyan, DGT’yle Ermenistan’ın işbirliğini yüksek takdir etti ve Gn. Sekreterin ziyaretinin işbirliğinin pekişmesi ve derinleşmesi için yeni bir teşvik unsuru olmak yanısıra son yıllarda bu alanda Ermenistan tarafından gerçekleştirilen reformların verimliliğinin değerlendirilmesine olanak sağlaması umudunu belirtti.

Başkan Sarkisyan, DGT Gn. Sekreteri katılımıyla Erivan’da yapılmakta olan 'Dünya Ticaret Örgütü Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması bağlamında Tek pencere ilkesi'  başlıklı Avrupa Bölgesel Çalıştayına başarılar diledi.

Kunio Mikuriya çalıştayın Erivan’da düzenlenmesinin , DGT’nın yıllardır Ermenistan’da reformların yapılmasına katıldığı ve Ermenistan’ı komşu ülkeler için örnek ülke olarak gösterme arzusundan kaynaklandığını belirtti.

Taraflar buluşmada Ermenistan ve DGT arasında uzun yıllara dayanan verimli işbirliği olanakları, aralarında mevzuatın yetkinleştirilmesi, sınır kapılarının modernizasyonu, elektronik sistemlerin uygulamaya alınması, personel hazırlık ve bir dizi alanda gerçekleştirilen çalışmalar olmak üzere Ermenistan’da teşkilat desteğinde gümrük alnında gerçekleştirilen reformlara değindiler.

Kaynak: news.am

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler