Dünya Lüks Pazarı Daraldı

Son Güncellenme Tarihi: 20.11.2020 |

Yapılan araştırmalar dünyada çekirdek kişisel lüks ürünler pazarının yüzde 23 düşüşle 217 milyar euro seviyesine gerilediğini gösterdi.

Dünya Lüks Pazarı Daraldı


Yapılan araştırmalar dünyada çekirdek kişisel lüks ürünler pazarının yüzde 23 düşüşle 217 milyar euro seviyesine gerilediğini gösterdi. Bu düşüşün dünya lüks ürünler pazarında 2009 yılından beri en sert düşüş olduğu belirtiliyor. Topyekün lüks ürünler pazarının ise bir miktar düşüşle 1 trilyon euro seviyesine geriledi.


Araştırma sonuçlarına göre bu yılın 2. Çeyrek dönemi, dünya lüks ürünler pazarı açısından gelmiş geçmiş en kötü dönem olarak kayda geçti. 3. Çeyrek dönemde toparlanma işaretleri gözlemlendi ancak 4. Çeyrek dönemde büyük olasılıkla yıllık bazda yüzde 10 oranında düşüş öngörülüyor.


Lüks ürünlerde yılsonu sonuçları ve performansın, koronavirüs salgınının gidişatı ve salgına karşı alınan tedbirlerle aynı doğrultuda gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Lüks ürünlerde bu yıl ciroda yaşanan düşüş sektörün brüt karını yüzde 60 düşürürken, ortalama kar marjının da yüzde 21’den yüzde 12’ye düştüğü gözlemlendi.

Dünya lüks tüketim pazarının 2022-2023 döneminde toparlanmasının bekleniyor.
Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler