Dünya Tarımının Röntgeni Çekiliyor

Son Güncellenme Tarihi: 31.03.2017 |

Dünya Tarımının Röntgeni Çekiliyor

Dünya Tarımının Röntgeni Çekiliyor

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Dünya Tarım Sayımı Programı kapsamında 2016-2020 yılları için başlayan çalışmalarda Avrupa ve Orta Asya için yuvarlak masa toplantısını 3-7 Nisan 2017 tarihleri arasında Budapeşte’de gerçekleştirecek. Tarım sayımında elde edilen veriler, tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili politikaların hazırlanmasında önemli rol oynuyor.

Dünyada birçok ülke 10 yılda bir BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Dünya Tarım Sayımı Programı altında tarım sayımları gerçekleştirmek için işbirliği yapıyor. 2016-2020 yıllarını kapsayan son tur geçen yıl her ülkeden ulusal istatistik uzmanlarının katıldığı bölgesel yuvarlak masa toplantılarıyla başladı. Avrupa ve Orta Asya için yuvarlak masa toplantısı ise 3-7 Nisan 2017 tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılacak.

Jairo Castano Dünya Tarım Sayımı’nı anlattı

Toplantı öncesinde FAO Bölgesel İletişim Yetkilisi Sharon Lee Cowan’a konuşan FAO Kıdemli İstatistikçisi Jairo Castano, tarım sayımıyla elde edilen verilerin önemini anlattı. İşte Jairo Castano’nun sorulara verdiği yanıtlar:

Dünya tarım sayımı ile ne tür veriler toplanacak?

Çiftlik arazilerinin boyutu ve sayısı gibi yapısal bilgilerin yanı sıra ülkeler toprağın sürülmesi, münavebe, sera gazı ve amonyak emisyonlarının kaynakları gibi tarım uygulamalarının çevresel etkileri üzerine veriler toplanacak. Toprağın kullanım hakkı, toprak kullanımı, sulama metotları, su kaynakları, su ürünleri yetiştiriciliği, balık avcılığı, çiftlik hayvanları ve daha fazlası üzerine bilgi toplanıp analiz edilecek.

Tarım sayımı nasıl yapılıyor? Çiftlikleri kapı kapı ziyaret mi ediyorsunuz?

Evet ağırlıklı olarak bu şekilde yapıyoruz. Ama sayımla ilgili operasyonlarda veri toplamadan tutun da bilgilerin işlenmesi, dağıtımının yapılması ve kayıtların kullanılmasına kadar yeni teknolojilerin yoğun şekilde kullanılmasını destekliyoruz. Cep telefonları, tabletler, küresel konumlama sistemi (GPS), ve coğrafi bilgi sistemleri (GIS) veri toplama sürecinin hızlandırılması ve veri kalitesinin geliştirilmesi noktasında yeni imkanlar sunuyor.  Online anket kullanımı daha çok ticari çiftlikler için kullanılıyor. Ayrıca uydu görüntüleri arazilerin ve arsaların açık bir şekilde sınırlarının çizildiği yerlerde yardımcı olabilir.

Bu bilgiyi toplamak neden önemli?

Tarım sayımı tarafından ortaya çıkarılan bilgi tarım ve kırsal kalkınmayla ilgili kanıta dayalı politikalar ve planlar hazırlarken çok önemli. Uzmanlaşmış istatistik metotları kullanmak çiftçilerin neden kesin kararlar verdikleri ve belirli bir politikaya karşı muhtemelen nasıl cevap vereceklerinin sebeplerini daha iyi anlamayı mümkün kılar. Ayrıca tarım ticareti yatırımlarını bilgilendirmek özel sektör için çok esaslı ve gerekli. Farklı zamanlardaki verileri karşılaştırmak çevresel ve diğer değişimleri gözlemek için bize yardımcı olur.  Ulusal sayımlar uluslararası kamuoyu tarafından kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri yönelik ilerlemenin gözlemlenmesinde ülkelere çok kritik yardımda bulunur.

Tarım sayımında ülke sayısı artıyor

Bu çok büyük bir taahhüt ve girişime benziyor. Neler yanlış gidebilir?

Tarım sayımı geniş ölçekli bir istatistik operasyonu ve bundan dolayı planlama ve kaynak gerektiriyor. Ancak çok çok daha fazla ülke sayımlar gerçekleştiriyor. 2006-2015 yıllarını kapsayan 2010 sayım turu esnasında 132 ülke tarım sayımı gerçekleştirdi. Bu 122 ülkenin katıldığı 2000’deki sayımı geride bırakan yeni bir rekor oldu. Ancak özel sektör bütçeleri daraldıkça çok hükümet ve donörler sınırlı kaynaklarla daha fazla sayım talep ediyor. Kılavuzlar uyarlamak ülkelere verim metodolojiler ve araçlar kullanımında ve sektördeki politika ve özel kararları bilgilendirmek için kullanıcı dostu sayım verilerinin dağıtılmasında yardımcı olacak.

Bu çabada ana oyuncular kimler?

İlk ve en önde gelenleri, ulusal sayımlarını gerçekleştiren ülkeler. Ama onlar bu görevde yalnız değiller. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 1945’ten bu yana Dünya Tarım Sayım Programı ile 10 yıllık devreler halinde ülkelerin ulusal tarım sayımlarını destekliyor. Bu Dünya Programı’nın bir parçası olarak FAO sayım sonuçlarını uyumlu ve uluslararası kıyaslanabilir hale getirmek için ülkelere yardım eden bir dizi kılavuzlar yayımlıyor. Yeni kılavuzlar dağıtmak ve veri toplama sayımı için yaklaşım ve metodolojileri daha derinden anlamalarını kazandırarak ülkelere yardım etmek için bölgesel yuvarlak masa toplantıları düzenliyoruz.

“Ülkeler gerekli zamanı ayırmalı”

Ulusal genel tarım sayımı yapan ülkelere tavsiyeleriniz nelerdir?

Tüm ülkeler için ana tavsiyem; bu çabaya katılmaları, ulusal genel tarım sayımına gerekli zaman ve enerjiyi ayırmaları olur. FAO’nun hazırladığı sayım kılavuzlarını incelemeleri ve bunu kullanmaları kesinlikle çok önemli. Çünkü kılavuzda teşvik edilen standartları, kavramları ve tanımları kullanarak ülkeler topladıkları verinin çeşitli ülkeler arasında kıyaslanabilir olduğunu garanti altına alacak. Kılavuzlara sahip çıkmak ülkelerin bütünleşik bir sayım ve anket programı geliştirmesine, yenilikçi ve verimli metodolojiler kullanmalarına ve stratejik kararlar için sayım verilerinin daha geniş alanlara dağıtımına yardımcı olacak.

Sonuçları ne zaman görmeye başlayacağız?

2020 sayım turu için şu ana kadar 84 ülke genel tarım sayımı gerçekleştiriyor veya bunu yapmayı planlıyor. Bu aşamada 2020 sayımları yeni bir rekor getirebilir. Yeni sayım turu için ilk sonuçlar 2020’den itibaren ortaya çıkmaya başlar.

Kaynak: https://www.gidahatti.com/dunya-tariminin-rontgeni-cekiliyor-77991/

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler