Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 2013’te Alınan Karara Uymadığını Belirterek Çin’i Uyardı

Son Güncellenme Tarihi: 26.01.2018 |

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 2013’te Alınan Karara Uymadığını Belirterek Çin’i Uyardı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 2013’te Alınan Karara Uymadığını Belirterek Çin’i Uyardı
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 2013’te alınan karara uymadığını belirterek Çin’i uyardı. Daha önce alınan kararda Çin’in ABD kaynaklı tavuğa uyguladığı anti-damping ve ek gümrük vergilerinin azaltılması istenmişti.
DTÖ yaptığı detaylı incelemeden sonra ABD’nin şikayetlerinin büyük bölümünü haklı bularak Çin’in 2013 kararlarına uymadığına, bu şekilde örgütün anti-damping anlaşmasını ve teşvikler ve karşı önlemler anlaşmasını ihlal ettiğine karar verdi. Çin son açıklanan karara göre hareket etmezse ABD Çin kaynaklı mallara ek vergi getirerek tavuk satışlarında yaşadığı kaybı karşılamayı DTÖ’den talep edebilecek.

“Çin vergi uygulamak için teknik boşlukları kullanıyor”
ABD ve Çin arasındaki anlaşmazlık 2011 yılına kadar uzanıyor. Bu anlaşmazlık sonucu 2013 yılında alınan kararın 2014’te uygulanmaya başlaması gerekiyordu. Ancak Washington yönetimi Çin’in korumacı vergilerini düşürmemek için teknik boşluklardan faydalandığı konusunda şikayette bulundu. Bu nedenle 2016’dan beri süren ikinci bir inceleme başlatılmıştı.

DTÖ yayınladığı notta inceleme panelinin ABD’nin çoğu iddiasını doğru bulduğunu açıkladı. Kararın sebeplerinden biri, Çin’in değer biçerken tavuğun farklı parçaları için farklı sistemler kullandığı karmaşık metodolojiyi makul bir nedene dayandıramaması oldu.

“Çin fiyat karşılaştırmalarında farklı ürün sepetleri kullanıyor”
Bir diğer neden de Çin’in ABD’li ihracatçıların ürünlerini maliyetin altında satıp satmadıklarını değerlendirdiği sistemin hatalı bulunması oldu. Pekin’in anti-damping vergileri uygulama kararını ithal tavuk fiyatlarını yerel olarak üretilen tavuğun fiyatıyla karşılaştırmasına dayandırdığı belirtildi. Ancak açıklamaya göre bu hesaplama yapılırken farklı ürün sepetleri kullanıldı; fiyatların karşılaştırılabilirliğini etkileyecek fiziksel özellik farkları göz önüne alınmadı ve gerekli ayarlamalar yapılmadı.

DTÖ yeni kararında Çin’in fiyat baskılama analizinin, hatalı bir fiyat kırma analizine dayandığı ifade edilirken, Ticaret Bakanlığının da ABD’ye bu yeni hesaplama sistemi ile ilgili yeterince bilgi vermeyerek DTÖ kullarını ihlal ettiği bildirildi.

DTÖ ABD’nin bazı taleplerini ise geçersiz buldu. Ancak başvurunun büyük bölümü geçerli sayıldı. Bu durumda Pekin yönetimi anti-damping çerçevesinde uygulanan korumacı vergileri düşürmezse ABD’nin karşı vergi uygulama hakkı doğacak.

Kaynak: https://www.gidahatti.com/cine-tavuk-uyarisi-94310/ 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler