Dünyanın En Büyük Gemilerinden MSC Newyork, Asyaport Limanı'nda

Son Güncellenme Tarihi: 24.10.2016 |

Dünyanın En Büyük Gemilerinden MSC Newyork, Asyaport Limanı'nda

Dünyanın En Büyük Gemilerinden MSC Newyork, Asyaport Limanı'nda

Dünyanın en büyük gemilerinden MSC Newyork, Asyaport Limanı'nda

TEKİRDAĞ'da bulunan Türkiye'nin en büyük Avrupa'nın da ilk 10 limanı arasında bulunan Asyaport'a bugün dünyanın 12'inci en büyük konteyner gemisi 339 metre uzunluğa, 54 metre genişliğe sahip MSC New York, yanaştı. Geminin Türkiye'ye bugüne kadar gelen en büyük konteyner gemisi olduğu belirtildi.

Tekirdağ'da 300 bin metrekarelik alanda kurulu Asyaport, bugün 18 bin 270 TEU taşıma kapasiteli MSC New York'u ağırlayarak şimdiye kadar Türkiye'ye gelen en büyük gemiye hizmet verdi. Dünyanın en büyük konteyner taşımacılık şirketlerinden biri olan MSC New York, tam dolu haliyle Türkiye'de sadece Asyaport'a yanaşabildiği belirtildi. Gemi, bu gelişi ile Asya- Akdeniz arasındaki Tiger/AE-15 servisinde deneme seferlerine başladı.

Geminin yanaşmasından sonra Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, İl Jandarma Komutanı Albay Erdal Eren, Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer, geminin kaptan köşküne çıktı. Asyaport Genel Müdürü Kaptan Kadir Uzun, "Hava ulaşım sektöründe 3'üncü havalimanı Türkiye için ne kadar önemli ve değerli bir yatırımsa, Asyaport limanımız da denizcilikte ana liman açısından o kadar önemli ve değerli bir yatırımdır. Asyaport, Türk limanları arasında genel konteyner elleçleme sıralamasında üçüncü, transit konteyner elleçleme sıralamasında ikinci olmuştur. Bu çok başarılı sonucun alınmasında Tiger/AE-15 servisi gemilerinin limanımızı kullanmasını programlayan MSC şirketinin katkısı büyüktür. Devletimizin ilgili bütün kurumları mevzuat çerçevesinde bu genç limandan desteklerini hiç bir zaman esirgememişlerdir. Ben de, Asyaport ailesinin 700 çalışanı adına katkısı olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Kaynak: hurriyet.com

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler