Dünyanın En Büyük Konteyner Hattı Yeni Gemiler Almayı Durduruyor

Son Güncellenme Tarihi: 14.01.2020 |

Dünyanın en büyük konteyner hattı Maersk Line, ticari belirsizliklerin ve kapasite rekabetinin deniz ticaretine olan etkisinden kaynaklı olarak şimdilik yeni gemiler almayı durduruyor.

Dünyanın En Büyük Konteyner Hattı Yeni Gemiler Almayı Durduruyor
Danimarka deniz ticareti devi, maliyetleri ve hedefleri kontrol etme odaklı olduğu için deniz aşırı ticarete daha fazla odaklanmaktan ziyade, iç lojistik hizmetine yönelerek büyüme çabası içerisine giriyor. Bu sebepten ötürü yeni gemiler alma konusunda geri adım atarak yeni ürünler geliştirme yolunda yatırımlar yapıyor.


Azalan gelire rağmen Maersk, üçüncü çeyrekte beklenilenden daha iyi kazanç elde etti. Bu sonuca cevaben şirket CEO’su Soren Skou, “Biz maliyete odaklanırken özellikle de kapasitelerimiz ve ağ bağlantılarımızın yoğunluğuna dikkat ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu durumda şirketin ana konteyner hattı olan Maersk Line tarafından işletilen ve diğer konteyner gemilerine kıyasla daha çok kapasiteye sahip olan Asya ve Avrupa’daki birçok hatta bu devasa gemiler ile sahne olan kurum, rekabet yarışından çekilmeye yönelik ivme kazanıyor.

Skou sadece deniz yolu taşımalarına odaklanmak yerine, şirketin stratejik planlarının daha kârlı ve uzun süreli bir büyüme potansiyeli sağlayan lojistik hizmetlerini genişleterek, işletmenin limandan limana deniz taşımacılığının ötesine büyümeye yönelik girişimlere odaklanacağını söyledi.

Ayrıca önümüzdeki sene depo ve gümrük hizmeti girişimine yönelik satın alımın daha fazla olması gerektiğini vurgulayan Skou, seneye bu ürünlere milyonlarca dolar yatırım yapmak istediklerini de söyledi.


Şirketin finans müdürü Caroline Dy beck Hoppe, “Tabii ki bir noktada rekabetçi ağımızı korumak için filomuzu yenilememiz gerekecek ancak şu anda büyük gemilere yatırım yapmaya pek niyetimiz yok.” dedi. “Ancak önümüzdeki dönemlerde yeni gemiler sipariş vermek, pazar payını arttırmak yerine rekabet gücümüzü koruyabilir.” diyerek vurgu yaptı.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Lojistik Haberleri