Dünyanın En İyi Bağlantılı Limanı Seçildi

Son Güncellenme Tarihi: 20.08.2019 |

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı bağlantı durumlarına göre en iyi limanları seçti.

Dünyanın En İyi Bağlantılı Limanı Seçildi
Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı bağlantı durumlarına göre en iyi limanları seçti.


Dünyanın bağlantı açısından puanlama yapıldığında en iyi limanı 134 puan ile Şangay limanı oldu. Bağlantı yönünden uzak doğu limanları ilk sıralarda yer alırken ilk 10’a Afrika, Latin Amerika, Kuzey Amerika limanları giremedi.

Şangay limanını 124 puan ile Singapur limanı, 114 puan ile Kore Pusan ve 114 puan ile Çin Ningbo izledi. Asya limanlarının ardından Avrupa’dan 94 puan alan Anvers ve 93 puan alan Rotterdam izledi.


Konu hakkında açıklama yapan UNCTAD'in teknoloji ve lojistik direktörü Shamika N. Sirimanne, “Bir konteyner limanının performansı, nakliye maliyetlerini belirleyebilecek kritik bir faktör ve buna bağlı olarak da ticari rekabetçilik” ifadelerini kullandı.Şangay Limanı Ne Zaman Açılmıştı?
1842 yılında açılan Şangay Limanı ismini bulunduğu şehirden alıyor. Liman, kısmen Yanshan Derin Deniz Limanı olarak Doğu Çin Denizi ve Hangzhou Körfezi ile kısmen de nehir limanları olarak Yangtze, Huangpu ve Qiantang nehirleri üzerinde yer almakta. Yangshan Limanı Donghai Köprüsü ile Şanghay'a bağlanıyor. Ayrıca liman dünyanın en büyük konteyner limanları arasında yer alıyor.

denizticaretgazetesi.org
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Lojistik Haberleri