E-Ticaret Hava Kargo Taşımacılığına Talebi Arttırıyor

Son Güncellenme Tarihi: 10.01.2018 |

E-Ticaret Hava Kargo Taşımacılığına Talebi Arttırıyor

E-Ticaret Hava Kargo Taşımacılığına Talebi Arttırıyor
Güçlenen ekonomiler, e-ticaret ve stoklama dolayısıyla hava kargo taşımacılığına olan talebin 2017 yılında yüzde 6’dan fazla artış gösterdiği ifade ediliyor.
Uluslararası Hava Kargo Birliği Başkanı Sebastian Scholte, havayolu taşımacılığında doluluk oranı ve kazancın arttığını belirtti ve 2017 yılında sektörün gelirinin bir önceki yıla yüzde 15 artış gösterdiğini, 2018 yılında ise sektörde yüzde 9’l uk bir gelir artışı beklendiğini ifade etti.

Diğer taraftan, yüksek navlun oranları ve kargoların gecikmesine neden olan havaalanlarındaki yoğunluğun, maliyetlerin artmasına neden olduğuna dikkat çekiliyor. İlerleyen dönemde, sınır ötesi e-ticaretteki hızlı büyümenin B2C ve C2C işlemlerini arttıracağı ve bu nedenle taşımacılık sektöründe zaman duyarlılığının e-ticaret sektöründeki tüm paydaşlar önemli bir konu olduğu belirtiliyor. Ayrıca, ticaretin kolaylaştırılması, güvenlik, güvenilirlik, toplumun korunması, vergilerin doğru ve etkin toplanması gibi hususların hem devletler hem de işletmeler için zorlayıcı olduğu ifade ediliyor. Bu kapsamda, Dünya Gümrük Örgütü (WCO) tarafından Luxor Kararının (Luxor Resolution) 2017 yılı Aralık ayında kabul edildiği ve söz konusu karar ile birlikte sınır-ötesi e-ticaret için yol gösterici ilkeler belirlendiği belirtiliyor.

Kaynak: https://www.joc.com/air-cargo/e-commerce-demand-air-cargo-industry_20180108.html
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler