ECMT-CEMT Taşınma Eşyası İzin Belgesi İbraz Edilmediği Durumda Muafiyet Uygulanma Şartları

Son Güncellenme Tarihi: 7.07.2022 |

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, Gümrükler Genel Müdürlüğü muhatap, “ECMT/CEMT Taşınma Eşyası İzin Belgeleri” konulu bir yazı yayımladı.

ECMT-CEMT Taşınma Eşyası İzin Belgesi İbraz Edilmediği Durumda Muafiyet Uygulanma Şartları

Yazıda, UBAK izin belgelerinin UBAK kullanım kılavuzunda yer alan hükümler çerçevesinde kullanıldığı, UBAK kota sistemine üye ülkeler arasında uluslararası ev eşyası taşımalarının kotaya tabi olmadığı ve özel bir izin belgesine tabi olduğunun söz konusu kılavuzun serbestleştirilmiş taşımalar bölümünde hükme bağlandığı anımsatıldı.

Ayrıca, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (kkk) bendinde "Taşınma eşyası: Bir evden, bürodan veya benzeri bir yerden alınıp benzeri bir yere taşınan eşyayı ifade eder." hükmünün yer aldığı aktarıldı.

Bu kapsamda, UBAK kota sistemine üye ülke taşıtlarınca, herhangi bir üye ülkeden Türkiye’ye ya da Türkiye’den üye bir ülkeye yönelik yapılacak taşınma eşyası taşımalarında, taşıtların işlemlerinin ECMT/CEMT taşınma eşyası izin belgesi ibraz edilmesi durumunda 28 numaralı muafiyet kodu kullanılarak (ECMT/CEMT Taşınma Eşyası İzin Belgesiyle yapılan taşımalar) yapılacağı belirtildi.

Taşıt tarafından herhangi bir belge ibraz edilmemesi durumunda taşıt ülkesinin taşınma eşyası taşımalarına ilişkin ikili anlaşma ve protokoller kapsamında muafiyeti bulunup bulunmadığının kontrol edilerek (2 numaralı muafiyet kodu: Yer değişikliği yapan kişilere ait ev eşyası nakli) muafiyet olması durumunda işlemlerinin bu muafiyetten yapılması gerektiği bildirildi.

ECMT/CEMT Taşınma Eşyası İzin Belgesi Örneği için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler