Ege Hububattan Mart Ayında Yüzde 120’lik Artış

Son Güncellenme Tarihi: 13.04.2020 |

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Terci Ege bölgesi 2020 Mart ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Ege Hububattan Mart Ayında Yüzde 120’lik Artış
Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Terci Ege bölgesi 2020 Mart ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.


Terci; Koronavirüs salgınının gıda başta olmak üzere birçok üründe lojistik hizmetlerinde tedarik sorunlarına neden olmasına rağmen Mart ayı ihracatının yüzde 120 yükselerek 56 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirtti.

Türkiye geneli Ocak-Mart döneminde geçen sene 1,7 milyar dolar olan hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı yüzde 6 yükselerek 1,8 milyar dolara çıktı. Ege Bölgesi’nde ise geçen sene Ocak-Mart döneminde 94 milyon dolar olan hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar ihracatı bu dönem yüzde 41 artarak 132 milyon dolara ulaştı.

Bitkisel yağ lider, çikolata ikinci


Terci, haşhaş tohumu ihracatının 1 Temmuz 2019’dan 31 Mart’a kadar olan dönemde yüzde 150’lik artışla 30 milyon dolardan 75 milyon dolara ulaştığını belirterek, yılın ilk çeyreğinde bitkisel yağ ihracatının yüzde 64’lük artışla 67 milyon dolara, çikolata ihracatı yüzde 28’lik artışla 12 milyon dolara yükseldiğini ifade etti.

Yağlı tohum ihracatı 11,3 milyon dolar, hububat ve mamulleri ihracatı 11 milyon dolar, yem ihracatı ise yüzde 128’lik artışla 9 milyon dolar oldu. Terci ayrıca, değirmencilik ürünleri ihracatı yüzde 76 artarak 7,6 milyon dolara, baharat ihracatı ise 6,7 milyon dolar, bakliyat ihracatı yüzde 39’luk artışla 1,3 milyon dolara ulaştığını ifade etti.

Mustafa Terci, Ocak-Mart döneminde Türkiye’nin ihracatında ülke bazında yüzde 52’lik payla Irak’ın ilk sırada yer aldığını, en çok ürün satılan diğer ülkelerin ABD, Yemen, Suudi Arabistan ve Suriye olduğunu söyledi.


Ege Bölgesi’nden ise 121 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini kaydeden Terci, İlk 10 ülke arasında; 22 milyon dolarla Cezayir, 10 milyon dolarla Yemen, 7 milyon dolarla Tunus, 6 milyon dolarla Suudi Arabistan, 5 milyon dolarla Almanya, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Libya, 4 milyon dolarla Angola ve Avustralya yer aldığını belirtti.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri