Ekonomi Bakanlığı Bilgilendirme Toplantıları

Son Güncellenme Tarihi: 19.02.2018 |

Ekonomi Bakanlığı Bilgilendirme Toplantıları

Ekonomi Bakanlığı Bilgilendirme Toplantıları
Ekonomi Bakanlığınca firmalara sağlanan desteklere yönelik 23-24 Şubat'ta Manisa, Aydın, Afyon, Uşak ve Kütahya'da bilgilendirme toplantıları düzenlenecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Müsteşar Yardımcısı Kadir Bal başkanlığında 60 kişilik heyet, 23-24 Şubat'ta Manisa, Aydın, Afyon, Uşak ve Kütahya'da yerleşik 100 firmayı ziyaret edecek.

Söz konusu ziyaretler, 10 farklı çalışma grubu tarafından her ilde eş zamanlı gerçekleştirilecek ve Bakanlıkça sağlanan destek ve hizmetler hakkında firma temsilcilerine bilgi verilecek.

Dahilde İşleme Rejimi, ihracata yönelik devlet destekleri ve uygulamaları, ithalatta uygulanan ticaret politikası savunma araçları, ilave gümrük vergileriyle telafi edici vergi uygulamaları, son dönemde imzalanan ya da müzakereleri devam eden mal ve hizmet ticaretine yönelik ikili/çok taraflı ticaret anlaşmaları, firmaların bulunduğu iller bazında “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar" kapsamında uygulanan destekler, serbest bölgeler, yurt dışı müteahhitlik ve müşavirlik faaliyetleri, çeşitli hizmet sektörlerine yönelik uygulamalar, Bakanlıkça yürütülen ürün güvenliği uygulamalarıyla genel olarak ürün belgelendirmeleri, teknik engeller ve bazı tarım ürünleri ihracatında ticari kalite denetimleri, Türkiye ve dünya ekonomisi ile dış ticaretle ilgili gelişmeler toplantılarda ele alınacak konu başlıkları olacak.

Her ilde 2 gün boyunca gerçekleştirilecek firma ziyaretlerinin yanı sıra, 24 Şubat'ta Ege, Denizli ve Uludağ İhracatçılar Birliği Genel Sekreterlikleri ile ilgili ilin ticaret ve sanayi odasının organizasyonunda birlik veya oda üyesi firmaların temsilcilerinin katılımıyla da bilgilendirme toplantısı yapılacak.

Firmalara, Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen desteklerin doğrudan anlatılması, ihracat, ithalat, yurt içi ve yurt dışı yatırım, serbest bölge ile firmaların ürün güvenliği denetimi konularında karşılaştıkları sorunlara çözüm önerileri getirmeyi amaçlayan söz konusu ziyaretler, mayısın ilk yarısına kadar diğer bölgelerdeki illere yönelik de devam edecek.

Ekonomi Bakanlığının sağladığı destekler ve gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin bilgilendirme programı kapsamında 2017'de 41 il, 7 ilçede yerleşik bin 506 firma ziyaret edilmişti.

Öte yandan Bakanlık, Turquality başvurularında bürokratik süreci hızlandıran değişiklilerin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini bildirdi. Söz konusu değişikliklerle Turquality Komitesinin imza süreçleri yürürlükten kaldırılarak başvuru süreçlerinin hızlandırılmasının sağlandığı, aynı marka ile aynı holding/şirketler topluluğu altında faaliyet gösteren şirketlerin başvuru sürecinde kolaylıklar içeren düzenlemeler getirildiği belirtildi.

Kaynak : AA
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler