Ekonomi Bakanlığı İhracatta Yaşanan Teknik Engellerde Bildirim Bekliyor

Son Güncellenme Tarihi: 27.10.2016 |

Ekonomi Bakanlığı İhracatta Yaşanan Teknik Engellerde Bildirim Bekliyor

Ekonomi Bakanlığı İhracatta Yaşanan Teknik Engellerde Bildirim Bekliyor

Ekonomi Bakanlığı uzmanları, ihracatçı firmaların karşılaştıkları sorunları, bakanlığa bildirmesini istedi.

Ekonomi Bakanlığı uzmanları Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nde (BAİB), ihracatçı firmaların hedef pazarlarında yaşadığı sorunlar ve çözümlerine yönelik, 'Ticarette Teknik Engeller ve Çözüm Yolları' başlıklı seminer verdi.

BAİB Başkan Yardımcısı Ramazan Atılgan’ın da katıldığı semineri Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Aylin Bebekoğlu, Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Gökhan Örnek, Dış Ticaret Uzman Yardımcısı Peyman Gülfam Bilgin ve Ürün Denetmeni Ramadan Kahramanlar verdi.

Birçok ülkenin farklı nedenlerden dolayı ithal ettiği ürünlere teknik engeller koyduğunu ifade eden Daire Başkanı Gökhan Örnek, bu tarz durumlarla karşı karşıya kalınması halinde Ekonomi Bakanlığı’nın konuyla ilgili bilgilendirilmesini isteyerek, "Teknik engellerin belirlenmesi ve çözümü için www.teknikengel.gov.tr adlı bir web sayfası yapıldı. İhracatçı firmalarımız bu web sayfasına üye olsunlar. Yaşadıkları teknik engelleri web sayfamız aracılığıyla Bakanlığımıza bildirsinler. Yaşanan sorunlar Bakanlığımıza intikal ettirilmiyor. Haliyle biz de bir şey yapamıyoruz. Yaşanan sorunlar Bakanlığa bildirilmeli" dedi.

www.teknikengel.gov.tr adlı web sayfasının aynı zamanda ülkelerin ürünlerle ilgili teknik engelleri hakkında da bilgi verdiği kaydedildi. Daire Başkanı Aylin Bebekoğlu ise ihracatta yaşanan sorunların yüzde 37’sinin teknik engellerden kaynaklandığını bildirdi. Ekonomi Bakanlığı olarak ihracatı artırmanın hedefleri olduğunu kaydeden Daire Başkanı Aylin Bebekoğlu, "İhracatta yaşanan engellerin belirlenmesi ve kaldırılması için Bakanlığımız bünyesinde Pazara Giriş Komitesi var. Karşılaşılan engeller ve kaldırılması için yapılacak olanlar komitede değerlendiriliyor. Engelleri belirlemek ve ortadan kaldırmak için ihracatçılarımızdan bilgi gelmesi çok önemli. Bu nedenle yaşanan sorunlar Bakanlığımıza bildirilmeli" diye konuştu.

Toplantıda BAİB Başkan Yardımcısı Ramazan Atılgan ise "Ekonomik kalkınmada ihracatın itici güç olabilmesi için teknik kriterler hayati önem taşımaktadır. Piyasaya arz edilen ürünler, hangi ürün olursa olsun sağlık, güvenlik, çevre ya da tüketiciyi koruma nedenlerinden dolayı farklı standartlara, mevzuata ve uygunluk değerlendirme prosedürlerine tabi tutulmaktadır. Bu tip düzenlemeler her ne kadar başta serbest ticareti ya da diğer bir deyişle malların serbest dolaşımını engellemeyi hedeflemiyorsa da sonuçta uluslararası ticarete olumsuz yönde etki yapmakta, hatta zaman içinde gizli bir koruma aracı haline gelebilmektedir" dedi.

"Bu değişik standart uygulamaları farklı ticaret engellerini de oluşturabilmektedir" diyen Atılgan, "Meşru amaçları dışında kullanılan standartlar, teknik düzenlemeler ve uygunluk değerlendirmesi prosedürleri, serbestleşen ticaret ortamında uluslararası ticaretin önündeki yeni engeller halini almıştır. İhracatta karşılaşılan ticarette teknik engellerin önlenmesi, sürdürülebilir ihracat artışının sağlanması açısından son derece önemlidir" diye konuştu.

Kaynak: haberx.com

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler