Elektronik Defter Uygulamaları Yeniden Düzenleniyor

Son Güncellenme Tarihi: 16.04.2019 |

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından elektronik defter ve belge uygulamasında dağınık yapıdaki 19 ayrı tebliğin tek metin altında toplanması hedefleniyor.

Elektronik Defter Uygulamaları Yeniden Düzenleniyor
Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından elektronik defter ve belge uygulamasında dağınık yapıdaki 19 ayrı tebliğin tek metin altında toplanması hedefleniyor. 


Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından elektronik defter ve belge uygulamasında farklı yapıdaki 19 ayrı tebliğin tek metinde toplanması sağlanacak. Aynı zamanda 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren de pek çok alandaki faturaların zorunlu olarak e-fatura şeklinde olması gerekli düzenlemelerin yapılması planlanıyor. 

Vergi usul Kanunu Genel Tebliğ Taslağı Paylaşıldı
GİB tarafından elektronik defter ve belge uygulamalarına ilişkin genel tebliğlerin birleştirilmesi amacıyla "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ Taslağı" hazırlandı. Düzenlemeyle bugüne kadar yayınlanmış 19 genel tebliğin yerine tek bir tebliğin uygulamada olması sağlanacak.Tebliğ taslağıyla yürürlükte bulunan e-defter ve belge uygulamalarının kapsamının genişletilmesi amacıyla yeni dahil olacak mükellef gruplarının belirlenmesi, mükelleflerden gelen talepler doğrultusunda mevzuata yeni elektronik belge uygulamalarının (e-Dekont, e-Sigorta Poliçesi, e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi, e-Döviz Alım-Satım Belgesi, e-Gider Pusulası) dahil edilmesi, elektronik defter ve belge uygulamalarına ilişkin mevzuatta sadeleştirme ve basitliğin sağlanması amaçlanıyor.

Taslakla 2018 veya müteakip yıllar cirosu 5 milyon lirayı aşan mükelleflere 1 Ocak 2020'ye kadar e-Fatura ve e-Defter uygulamasına geçiş zorunluluğu getirilmesi öngörülüyor. Aynı zamanda akaryakıtlarla ilgili olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) lisans alan mükellef de bu kapsamda değerlendirilecek.

Gümrük Beyannameli Mal İhracı Hakkında
Gümrük beyannameli mal ihracı faturaları ile yolcu beraberi eşya ihracı faturalarında "e-Fatura" uygulamasında bulunan mükelleflerin bavul ticareti kapsamında hali hazırda kağıt ortamda düzenledikleri özel faturaları da 1 Ocak 2020'den itibaren elektronik ortamda olacak ve e-fatura olarak düzenlenecek.

Hali hazırda e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına dahil olma zorunluluğu bulunan mükelleflere e-Arşiv Fatura uygulamasına da geçme zorunluluğu getirilecek.


Zorunlu e-Fatura Kapsamı İçeriği 
e-Ticaret aracı hizmet sağlayıcıları, internet reklamcılığı hizmet aracıları ile internet ortamında ilan yayınlayan mükelleflerin 1 Ocak 2020'ye kadar e-Arşiv Fatura uygulamasına zorunlu dahil olmaları sağlanacak. e-İrsaliye, e-Serbest Meslek Makbuzu, e-Müstahsil Makbuzu uygulamalarına 1 Ocak 2020'den itibaren zorunlu dahil olması gereken mükellef grupları yeniden belirlenecek. Şehirler arası tarifeli yolcu taşımacılığı yapan mükelleflerin 1 Ocak 2020'ye kadar e-Bilet uygulamasına girmesi sağlanacak. Sinema işletmelerinin 1 Ocak 2020'ye kadar e-Bilet uygulamasına dahil olması ve düzenlenen her e-biletin ayrıca yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarda bilgi fişi yoluyla kaydedilmesi ve GİB'e e-bilet raporlarının iletilmesi zorunlu olacak.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler