Endonezya ile Türkiye Arasında STA Görüşmeleri Başladı

Son Güncellenme Tarihi: 13.01.2018 |

Endonezya ile Türkiye Arasında STA Görüşmeleri Başladı

Endonezya ile Türkiye Arasında STA Görüşmeleri Başladı
Endonezya ile imzalanması planlanan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (KEOA/STA)'na yönelik teknik müzakerelerin ilk turu 8-9 Ocak 2018 tarihlerinde Endonezya’nın başkenti Cakarta’da gerçekleştirildi.

Öncelikli olarak, iki ülke arasındaki mal ticaretinde, üzerinde uzlaşılan ürünlere yönelik gümrük vergilerinin karşılıklı olarak kaldırılması/azaltılmasının hedeflendiği KEOA/STA’nın imzalanmasının ardından, Türkiye ile Endonezya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere ve özellikle ticaret hacmine olumlu katkı yapması beklenmektedir.

KEOA’nın imzalanması ile mal ticaretinde hedeflenen serbestleştirmenin sağlanmasını müteakip, hizmetler ve yatırımların da anlaşma kapsamına alınması, bu yolla KEOA’nın iki ülke arasındaki hizmet ticareti ile karşılıklı yatırım hacmine de olumlu katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

8-9 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen ilk tur müzakereler; bahse konu anlaşmanın imzalanabilmesinin imkan dahilinde olup olmadığının belirlenebilmesi amacıyla 2010 yılında kurulan Ortak Çalışma Grubu ile başlatılan çalışmaların sonucunda bugün itibariyle atılan en somut adım olmuştur. Müzakerelerin ikinci turunun 21-23 Mart 2018 tarihlerinde Ankara’ da gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

Yayımlayan: Cakarta Ticaret Müşavirliği
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler