Endüstri 4.0 & Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Eğitimi

Son Güncellenme Tarihi: 6.12.2017 |

Endüstri 4.0 & Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Eğitimi

Endüstri 4.0 & Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Eğitimi
Güler Dinamik Gümrük Müşavirliği A.Ş.’ nin organize ettiği Endüstri 4.0 & Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Eğitimi geçtiğimiz haftasonu, Elite World Europe Otel’de gerçekleştirildi.

Eğitim katılımcılarına G&D İş Etiği Rehberi ve Ufuk Tarhan’ın ‘T-İnsan’ kitabı hediye edildi.

Güler Dinamik Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güler açılış konuşmasında;
‘Biz bugün burada geleceği göreceğiz. Bir şeyler başladı ve biz nereye gidiyoruz. Ali Rıza Ersoy’un Endüstri 4.0 sunumunun ardından, Etik Danışmanımız Tayfun Zaman ve ekibi etik üzerine bir teatral gösteri yapacak’ ifadelerini kullandı.Eğitimin ilk bölümünde ION Academy Kurucusu Ali Rıza Ersoy tarafından ile ‘Dünyada ve Türkiye’de Endüstri 4.0’ konulu bir sunum gerçekleştirildi.

Ersoy, "Eğer Endüstri 4.0'ı bir dakikada anlatmam gerekseydi, ‘Sanayinin dijitalleşmesi eşittir Endüstri 4.0’ demem yeterli olacaktı. Biz 2016’dan beri Endüstri 4.0’ı konuşuyoruz. 1. Sanayi Devrimi kas gücünün yerini buharlı makinelerin alması ile başlamıştı. Elektriğin sanayi ile tanışmasıyla 2. Sanayi Devrimi ve seri üretim başladı. 3. Sanayi Devrimi ise biraz daha yakın zamanda ve otomasyon sistemleri ile başladı. Batıdaki sanayi krallığının Doğuya- Çin’e ucuz iş gücünden dolayı taşınmasıyla birlikte Avrupa’nın yeni teknoloji arayışları ile Endüstri 4.0 başlamış oldu. İnovasyon, verimlilik ve esnek çalışma hatları Batının krallığını tekrar almasında üzerinde durduğu noktalar. Böylece insan, üretim sisteminden çekiliyor ve bunun sonunda da hem maliyet azalıyor hem de sistem hatasız çalışmaya başlıyor. Türkiye olarak 4.0’ı ıskalamamamız lazım. Endüstri 4.0 sadece fabrikaları ilgilendirmiyor. Bütün bir iş alemini eş zamanlı ilgilendiriyor. Artık bu devrimin içindeyiz dün ve bugünü konuşuyoruz, geleceği değil." İfadelerini kullandı."Dijital Dünyaya Kendinizi Hazırlamazsanız Yok Olacaksınız"
Ersoy, "Hayatımızın her alanında app’ler var. Bunlar da Endüsyri 4.0’ın içerisinde. Şu anda Siemens için 4 ülke geleceğin sanayi app’lerini yazıyor. Hindistan, Almanya, Macaristan ve Türkiye. Biz bunun içerisindeyiz. Dijital dünyaya ailenizi ve kendinizi hazırlamazsanız emin olun yok olacaksınız." şeklinde konuştu.


Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 Derneği Kuruldu
Ersoy konuşmasının sonunda, Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 Derneği’ni hayata geçirdiklerini belirtti. Derneğin Kurucu Başkanı Ali Rıza Ersoy, Başkan Yardımcısının ise Kenan Güler olduğu duyuruldu.Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Eğitimi

Eğitimin ikinci bölümünde ise Uyum Yönetimi Danışmanı Tayfun Zaman, Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele konu başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Zaman, “21. yy’ın yüksek rekabeti üzerinde kimlerin ayakta kalacağını anlatacağız. TEİD çok zor bir şeyi başardı. 140 üyesine bir iş etiği beyannamesi imzalattı. Etik bundan 2000 sene önce ahlak ile anlama geliyordu. Etiğin güncel tanımı ise ‘ahlak felsefesi’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Ahlak zaman içinde değişir farklılaşır ancak etik öyle değil. Bir davranış bir süreç ve belli kişiler için normal olurken global dünyada farklılıklar gösterebilir. Örneğin, Al şu 100 lirayı Gümrükten mal çekilecek denildiğinde normal olarak karşılanabiliyor ve maalesef bir süre sonra hayatımızın normalleri arasına giriyor.Şirket üzerinden ele aldığımızda eksik veya hatalı bir davranışı bir kişi üzerinde cezalandırırsak bunun kimseye faydası olmaz. Ancak o davranışın sebep olduğu durumları ortadan kaldırmak gerekir. Etik burada devreye girer. Şirketlerdeki etik programı ortak bir kültür oluşturmak gayretindedir. Böylece ortak bir davranış oluşturulabilir. Bir şirketi sadece finansal güç ayakta tutmaz. Finansal gücün yanında sosyal güç ve çevresel etkiler önemlidir. İtibar bir şirket için çok önemlidir. İtibarı, bir kere düştüğü zaman bir daha geri kazanmak o kadar kolay değildir. Birçok köklü şirketin bu kötü tecrübeye sahip olduğu örnekler bulunmaktadır. Şirketler milyonlarca dolar ceza ödemek durumunda kaldılar. Kaybedilen itibar da bunun içinde.” dedi.

Eğitimin son bölümünde ise Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele üzerine bir teatral gösteri yapıldı.


Eğitim programında Gümrük TV kameralarına konuşan Güler Dinamik Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güler, “İki ayrı başlık gibi gözükse de birbirinin içerisine girmiş yapılar. Biz Etik ve İtibar Derneği’ne 5 yıldır üyeyiz. Güler Dinamik’ in içerisinde bir Etik ve İtibar programımız var. Bunu 2013-2014’ ten bu yana ABD’de programlarla yapıyoruz. 2016’da İSO 37001 Yolsuzlukla Mücadele Standardı yayımlanması ile birlikte hemen bir etik danışmanı ile görüştük. 6-7 aylık bir çalışma sonunda 37001 Yolsuzlukla Mücadele belgesini aldık. Bugün yapılan iş, alınan bu belgenin eğitimidir. Bu eğitim bildiğim kadarıyla Türkiye’de ilk defa teatral bir biçimde yapıldı. Bunu da TEİD’in eski Genel Sekreteri Tayfun Zaman Bey gerçekleştirdi. Şu an kendi şirketinde bu alanda danışmanlık yapıyor. İlk bölümde de Ali Rıza Ersoy Bey bizimleydi. Kendisi Endüstri 4,0’ı bu ülkeye yaptığı sayısız sunum ile anlatan, tanıtan birisi. Ben de Güler Dinamik olarak bunun bilinmesini istiyorum. Gelecek geldi artık içindeyiz. Hepimizi bunun içerisindeyiz. Bugün sabah 08.30' da başladık ve akşam 18.00’e kadar devam edecek yoğun bir programımız var. Bu iki süreci Güler Dinamik olarak iki ayrı başarılı proje olarak görüyorum. Özellikle İş Etiği Rehberi’ni bugün arkadaşlarımıza dağıtıyoruz. Arkadaşlarımızın; çalışanlar, müşteriler ve kamu ile olan ilişkilerinin hepsini İş Etiği Rehberine ekledik. Güler Dinamik’ in temsilcisi nasıl davranır bunların hepsini kuralları ile ortaya koyduk. “ ifadelerini kullandı.

Güler Dinamik Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Güler ise, “Şirket olarak 2-3 yıldır önemli aşamalardan geçiyoruz. Bunu her çalışanımıza her an aktaramıyoruz maalesef. Yönetim olarak yaptıklarımızı tüm kademelere anlatmamız gerekiyor. Endüstri 4.0 ve Etik bizim en alttaki çalışanlarımız ile yürüyecek bir konu. Bu toplantıyı onların bilinçlenmesi için yaptık. İyi ve etkili bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Bir cumartesi günlerini bizim için feda ettiler. Onlara çok teşekkür ediyoruz.” ile düşüncelerini iletti.

Yönetimi Danışmanı Tayfun Zaman, ise “Verimli bir gün geçirdik. Bizim işimiz iş etiği. Biz iş yapma yöntemlerimiz ile sektörün önünde olmaya gayret eden bir şirketiz. Biz diyorum çünkü çok uzun zamandır Güler Dinamik ile beraberim onların bir parçası olarak görüyorum kendimi. Ortak kültür oluşturma çabamız var. Yolsuzluk ile mücadele, suiistimallerin önlenmesi, şirket kaynaklarının kötüye kullanımı hakkında bir eğitim yaptık. Arkadaşların da katıldığı eğlendiği güzel bir eğitim oldu.” dedi. Zaman, Türkiye’nin içinde bulunduğu Etik Değerler hakkında ise, “Çok kapsamlı ve zor bir konu bu. Yolsuzluk ve yolsuzluk algısını ölçen uluslararası testler var. Türkiye son 10 yılda Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin yaptığı araştırmada Türkiye olarak çok gerilere düştüğümüzü bir takım Afrika ülkeleri ile aynı riskte algılandığımız görüyoruz. Yabancı bir yatırımcı Türkiye’de aktif ise puan kaybettiğimizde ben buradan çekileyim demiyor. Ancak yabancı yatırımcı henüz Türkiye’ye gelmediyse ki bu adamı çekmeye çok ihtiyacımız var. Yeni yatırımcıyı çekmek ve yatırım ortamını şeffaflaştırmak üzerine bir önceliğimiz var. Ölçülebilir riskler ortada değilse ve bu riskler yönetilebilir olduklarını ifade etmiyorlarsa yabancı şirketler Türkiye’ye gelmemeyi tercih ediyor. Türkiye’ye geldiğinde yapacağı iş sonunda ortaya çıkacak itibar kaybetme risklerini değerlendiriyor. Bunların sonunda Türkiye’ye değil başka bir ülkeye yatırım yaparsa bir yatırımcıyı kaybetmiş oluyoruz. Bunun gibi vakalarla son 5-6 yıldır karşılaşıyoruz.” dedi.

Güler Dinamik Yönetim Kurulu Üyesi Olcay Yıldırım ise, “Bugün Endüstri 4.0 ve şirketimiz adına çok önemli bir gün. Arkadaşlarımızın Endüstri 4.0 ile gelecekte bizlerin neleri beklediğine dair kabaca bir fikir edindiklerini düşünüyorum. Bundan sonra kendi araştırmaları ile de daha fazla ve farklı bilgilere ulaşabilirler. Yeni çıkan kılavuzumuzla arkadaşlarımız gümrüklerde ne yapacaklarını, mesleğimiz ile ilgili nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu hem görsel hem de basılı yayın ile öğrenmiş oldular. “ şeklinde konuştu.

Haber: İpek Alemdar
Kamera: Onur Çolpan
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Etkinlik Haberleri