Engellilerin Araç Alımlarında ÖTV İstisnası,1 Ocak'ta Yürürlüğe Girecek

Son Güncellenme Tarihi: 28.12.2017 |

Engellilerin Araç Alımlarında ÖTV İstisnası,1 Ocak'ta Yürürlüğe Girecek

Engellilerin Araç Alımlarında ÖTV İstisnası,1 Ocak'ta Yürürlüğe Girecek
Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği'nde değişiklik yapıldı.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı söz konusu değişikliği resmen açıkladı.

Motor silindir hacmine bakmadan, hesaplamaları yapılan ÖTV ile diğer tüm vergiler dahil edilmek üzere 200 bin Türk Lirası altında olan tüm binek otomobil, arazi taşıtı, ATV, panelvan, cip ve benzeri gibi araçların, engellilik derece yüzde 90 düzeyinde ya da çok daha fazla olan malul ya da engelliler tarafından 5 sene bir kez olmak şartı ile ilk iktisabı Özel Tüketim Vergisinden istisna tutuldu.

100 Liraya Aşmayan Kesirler Dikkate Alınmayacak

İktisap edilebilinecek araçlara ilişkin olarak söz konusu değerin üst sınırı, belirlenen yeniden değerleme oranında yükseltilere uygulanacak. Söz konusu hesaplamalarda ise 100 Türk Lirasının üzerine çıkmayan kesirler ise dikkate alınmayacak. Bakanlar Kurulu, bu şekilde tespiti yapılan değerin yarısına kadar olan kısmı için artırmaya yetkili kıldı.

1 Ocak'ta Yürürlüğe Girecek!

Malul ile engellilerin kullanımlarına mahsus olan eşya gümrük vergileri de alınmayacak. Diğer olarak tanımlanan araçlar ise ÖTV ile KDV dahil olmak üzere gümrük vergileri kapsamında istisna uygulanmaması halinde belirlenecek gümrükleşmiş değeri 200 bin Türk Lirasının üzerine çıkan ithalat istisnasından da hariç olarak tutuldu. Bunun neticesinde değeri söz konusu tutarın altında olan araçların satın alınması da mümkün hale geldi. Gümrükleşmiş değeri, bunun gibi belirlenen değerin üzerine çıkan araç ithal etmek isteyen engelli ve malulların, ilgili gümrük idaresine Özel Tüketim Vergisinin beyan edilip ödenmesi gerekecek. Söz konusu tebliğ ise 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren resmen yürürlüğe girecek.

Kaynak: https://www.bankaciyim.net/haber/11956/engellilerin-arac-alimlarinda-otv-istisnasi-1-ocakta-yururluge-girecek.html
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler