Euro Bölgesi İş Faaliyetleri 2020'ye Daha Sağlam Bir Zeminde Başladı

Son Güncellenme Tarihi: 21.02.2020 |

Euro bölgesi iş faaliyeti geçen ay hızlandı. Yapılan açıklamada, bloğun ekonomisi için en kötüsünün sona erdiğinin sinyalleri geldi.

Euro Bölgesi İş Faaliyetleri 2020'ye Daha Sağlam Bir Zeminde  Başladı
Euro bölgesi iş faaliyeti geçen ay hızlandı. Yapılan açıklamada, bloğun ekonomisi için en kötüsünün sona erdiğinin sinyalleri geldi.


Bir önceki aya göre herhangi bir değişiklik yapılmasını önermeyen ancak büyümeyi daralmadan ayıran 50 işaretine yakın duran bir ön tahminde bulunuldu.

Ekonomik sağlığın iyi bir göstergesi olarak görülen IHS Markit'in nihai euro bölgesi kompozit Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Aralık ayındaki 50,9 seviyesinden Ocak ayının en yüksek seviyesi olan 51,3'e yükseldi.

Yeni iş endeksinin 50.6'dan 51.3'e yükselmesi firmaların Aralık ayında olduğundan daha hızlı personel istihdam etmelerini sağladı.

IHS Markit'in işletme ekonomisti Chris Williamson, PMI başlığında geçen Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye yükselen bir artış, gelgitin euro bölgesi ekonomisi için dönebileceğine dair kanıtlar eklendi.


Ancak, bloğun baskın hizmet endüstrisi için PMI 52.8'den 52.5'e düştü. Hizmet firmaları için ise iş beklentileri endeksi 60,7'den 61,9'a yükseldi.
Etiketler
PMI
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri