EUROFER’den AB’ye ‘Avrupa Çelik Yeşil Anlaşması’ Çağrısı

Son Güncellenme Tarihi: 22.09.2021 |

Avrupa Çelik Birliği (EUROFER), karbon salınımını azaltma hedefleri kapsamında çelik endüstrisi için düşük karbonlu enerjiye erişim, yatırım desteği ve etkili bir karbon kaçağı koruması öneriyor.

EUROFER’den AB’ye ‘Avrupa Çelik Yeşil Anlaşması’ Çağrısı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ‘Birliğin Durumu 2021’ başlığı kapsamında yaptığı konuşmada, Yeşil Mutabakatı büyük bir başarı ve AB'nin geleceği için mihenk taşı olarak gördüğünü açıkladı. Çelik endüstrisinin karbondan arındırma ve inovasyonda dünya lideri olduğunu belirten Leyen, endüstrinin emisyonlarını 2030 yılına kadar 1990'a kıyasla yüzde 55 oranında azaltmayı hedeflediğini, ancak Fit for 55 Paketinin doğru koşullar ve teşvikler uygulamaya koyulursa başarılı olacağını ifade etti.

Avrupa Çelik Birliği (EUROFER) Genel Müdürü Axel Eggert, “Yeşil geçiş sürecini çelik sektörü de dahil olmak üzere herkes için ekonomik ve sosyal olarak uygun hale getirmek için doğru olanı yapmalıyız. Pandemi süreci, stratejik özerkliğin tüm sektörlerde çok önemli olduğunu gösterdi. AB jeopolitik, iklimsel, ekonomik ve sosyal hedeflerini ancak sağlıklı bir çelik sektörüyle sürdürebilir” dedi.

Avrupa çelik endüstrisi, iklim geçişinde tam destek sunmak için AB yasa koyucularını aşağıdakileri sağlamaya çağırıyor:

- özellikle elektrik ve hidrojen olmak üzere uygun fiyatlı düşük karbonlu enerjiye erişim,

- temiz teknolojiler için yatırım desteği,

- etkili karbon kaçağı koruması.

Bu kapsamda uygulamaya alınan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması ile düşük karbon yatırımına odaklanan şirketlerin desteklenmesi gerektiğinin altı çizildi.

Fit for 55 paketinin sahadaki uygulama sürecinin de aynı derecede önemli olacağı ifade edilerek, AB içindeki şirketlerin küresel rakiplerine karşın düzenleyici maliyet dezavantajını daha da kötüleştiren aşırı külfetli düzenlemelerin, fabrika kapanışları ve iş kayıplarıyla Avrupa'daki üretimi tehlikeye atabileceğine işaret edildi. Yükselen iklim hedefleri karşısında karbon fiyatlarının geçen yıl iki katına, son iki yılda ise üç katına çıktığı belirtildi.
EUROFER Genel Müdürü Eggert’ın konuşmasında son olarak şu ifadelere yer verdi:

“Çelik, 1950'de Schuman Deklarasyonundan bu yana Avrupa topluluğunun kalbinde yer almaktadır. Günümüzde karbonsuzlaştırma hem bir gerçek hem de bir zorunluluktur. Avrupa çeliğini yanlışlıkla veya diğer politikaların istenmeyen bir yan hasarı olarak riske atmamalıyız. Çünkü bu, önümüzdeki yıllarda Birlğin kendisini riske atabilir. Bunun yerine AB, küresel karbondan arındırma lideri olabilecek bir çelik endüstrisi fırsatını benimsemelidir. Bu nedenle, Başkan von der Leyen'e AB çelik endüstrisinin CEO'larıyla bir ‘Avrupa Çelik Yeşil Anlaşması' için görüşme çağrımızı yineliyoruz.”
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler