Fakıbaba: Çin'e Kiraz İhracatı Konusunda İyi Gelişmeler Var

Son Güncellenme Tarihi: 3.02.2018 |

Fakıbaba: Çin'e Kiraz İhracatı Konusunda İyi Gelişmeler Var

Fakıbaba: Çin'e Kiraz İhracatı Konusunda İyi Gelişmeler Var
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Çin'e kiraz ihracatı konusunda çok iyi gelişmeler var, domatesle ilgili de görüşmelerimiz devam ediyor. Çin pazarına girdiğimiz taktirde inanın çok büyük bir pazar elde etmiş olacağız" dedi.

İzmir'in Bergama ilçesinde serada domates üretimi yapan Agrobay firmasında incelemelerde bulunan Fakıbaba, yetkililerden bilgi aldı ve işçilerle sohbet etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Ahmet Eşref Fakıbaba, Rusya'nın 5 Türk firmasına daha domates ithalatı izni verdiğini hatırlattı.

'NETİCEYİ ALACAĞIMIZA İNANIYORUM'

Konuyla ilgili Rus yetkililerle görüştüklerini aktaran Fakıbaba, şöyle konuştu: "İhracat için 3 firma vardı ama bunun sayısı artırıldı. Bakanlık olarak bu konuda devamlı çalışma içerisindeyiz, 5 firma daha ilave edildi. Bu sayıyı artırmak için mücadele ediyoruz, çalışıyoruz. Neticeyi alacağımıza inanıyorum, bütün üreticilerimizin mutlaka ve mutlaka üretime devam etmesi ve morallerinin de bozulmaması lazım. Kendilerini yürekten kutluyorum, burası mükemmel bir ihracat müessesi."

'ÇİN İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR VAR, DOMATESLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR'

Fakıbaba, Rusya ve Avrupa pazarı dışında da yeni pazar arayışı içerisinde olduklarını söyledi. Çin, Hindistan, Brezilya ve Afrika'da başka ülkelere ulaşmaları gerektiğini belirten Fakıbaba, "Özellikle Çin ile ilgili çalışmalar var, bence ihracatımız artacaktır. Çin'e kiraz ihracatı konusunda çok iyi gelişmeler var, domatesle ilgili de görüşmelerimiz devam ediyor. Çin pazarına girdiğimiz taktirde inanın çok büyük bir pazar elde etmiş olacağız." ifadesini kullandı.

'BÜTÜN KADINLAR ÇALIŞSIN'

Daha sonra serayı gezen Fakıbaba, burada çalışan kadınlarla sohbet etti, onlarla "Bütün kadınlar çalışsın" diye slogan attı.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/turkiye/201802021032089751-fakibaba-cin-kiraz-ihracati-konusunda-iyi-gelismeler-var/
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler