Filipinler Buğday Unu Anti-Damping Soruşturması

Son Güncellenme Tarihi: 16.10.2019 |

Orta Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçı Birliği tarafından Filipinler buğday unu anti-damping soruşturması hakkında bir yazı paylaşıldı.

Filipinler Buğday Unu Anti-Damping Soruşturması
Orta Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçı Birliği tarafından Filipinler buğday unu anti-damping soruşturması hakkında bir yazı paylaşıldı. 


Yaklaşık 5 Yıldır Uygulanan Nihai Anti-damping Vergisi 
Paylaşılan yazıda, Filipinler tarafından Türkiye menşeli “Buğday Unu” ithalatına karşı 9 Ocak 2015 tarihinden bu yana firmalarımıza yüzde 2,87 ile yüzde 16,19 oranları arasında değişen nihai anti-damping vergisi tatbik edilmekte olduğu ve ilgide kayıtlı yazı ile 29 Ağustos 2019 tarihli resmi gazetede nihai gözden geçirme soruşturması başladığı bilgisi iletildi.İtirazlar Sunuldu
Yazının devamında, "Bu kapsamda, Filipinler tarafından Türkiye menşeli buğday unu ithalatında uygulanmakta olan anti-damping önleminin nihai gözden geçirilmesi amacıyla açılan soruşturmada Türkiye buğday unu üretici ve ihracatçılarımızı savunmak ve soruşturmanın önlemin kaldırılması şeklinde sonuçlandırılması için, Birliğimizce Trade Resources Company (TRC)’den danışmanlık hizmeti alınmakta ve Filipinler Tarife Komisyonu’na görüş ve itirazlarımız iletilmektedir. Bu kapsamda, Filipinler yerli üreticilerini temsilen PAFMIL tarafından sunulan argümanlara yönelik ilk itirazlarımız 24 Eylül 2019 tarihinde sunulmuştur." denildi. 


Halihazırda, sunulan görüşlerin genişletilmesi ve çeşitlendirilmesi için bir çalışma yürütüldüğü belirtildi. Hazırlanacak görüşte kullanmak üzere sektör temsilcilerinden bilgi akışına ihtiyaç duyulduğu eklendi. Bu kapsamda, ekte yer alan hususlarla ilgili olarak bilgi, görüş, haber ve benzeri destekleyici dokümanların Ekim ayı sonuna kadar (coskunc@oaib.org.tr) adresine iletilmesi gerektiği belirtildi.

İlgili yazıya ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler