Fındıkta İhracat Miktarı Arttı Ama Gelir Düştü

Son Güncellenme Tarihi: 4.01.2018 |

Fındıkta İhracat Miktarı Arttı Ama Gelir Düştü

Fındıkta İhracat Miktarı Arttı Ama Gelir Düştü
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 4 aylık fındık ihracat rakamlarına bakıldığında, geçen sezonun aynı dönemine göre miktar artarken, gelirin gerilediğine dikkat çekti.

Türkiye'nin 2017-2018 ihracat sezonunun ilk 4 ayında yaklaşık 126 bin ton iç fındık ihraç ederek karşılığında 805 milyon 651 bin dolar gelir elde ettiğini kaydeden Karan, 2016-2017 ihracat sezonunun ilk 4 ayında 92 bin 425 ton iç fındık ihraç ederek karşılığında 823 milyon 153 bin dolar gelir sağladığını hatırlattı.

Kaybedenin Türk fındık üreticisi olduğunu belirten Karan, kazananın ise Avrupalı tüketici olduğunu söyledi.

Karan, İtalya başta olmak üzere fındık üretimi yapılan diğer ülkelerde geride kalan sezonda yüzde 50'lilere varan rekolte kaybı yaşandığını, buna bağlı olarakta Türk fındığına olan ilginin arttığını ancak dolar karşısında Türk fındığının değer kaybettiğini ifade etti.

Nurittin Karan, tekelci ve yerli işbirlikçilerin Şili, Azerbaycan ve Gürcistan'daki fındıkla ilgili plan ve yatırımlarının tutmadığını, çürütüp yağını çıkardıklarını kaydetti.

Türkiye'ye yurt dışından yağlık fındık ithal edildiğini belirten Karan, bir yağ firması tarafından Şili'den Gürcistan'ın Poti Limanı'na buradan da serbest bölge olan Trabzon Limanı'na 2-4 fındık yağı hammaddesi ithal edildiğini aktardı.

Dünyada Türk fındığı ve özellikle Giresun kalite yağlı fındığın alternatifsiz olduğunu vurgulayan Karan, Şili, Azerbaycan ve Gürcistan'da umduğunu bulamayanların, Türk fındık üreticisine şirin görünmek için sıraya girdiği ifade etti.

Karan, "İklim şartları dışında Türk üreticisi sizin uzman ekiplerinizden üretim konusunda daha tecrübelidir. Üretim için biz cebemize girene bakarız. Geçimimizi sağlayamadığımız bir malı üretmek için çok bir çaba göstermeyiz. Üretimi artırmak istiyorsanız önce üreticinin alın terinin karşılığını verin" dedi.

Karan, Milli Savunma Bakanlığı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında imzalanan kışlada güvenli gıda protokolü kapsamında askerlerin fındık ihtiyacının Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından karşılanacak olmasının ise son derece memnun verici olduğunu bildirdi.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/tarim/haber/2083824-findikta-ihracat-miktari-artti-ama-gelir-dustu 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler