Finlandiya'ya Ulaşan, Birçok Gıda Maddesi Paket Etiketi Gümrüklerce Uygunsuz Bulundu

Son Güncellenme Tarihi: 17.02.2018 |

Finlandiya'ya Ulaşan, Birçok Gıda Maddesi Paket Etiketi Gümrüklerce Uygunsuz Bulundu

Finlandiya'ya Ulaşan, Birçok Gıda Maddesi Paket Etiketi Gümrüklerce Uygunsuz Bulundu
Finlandiya Gümrük İdaresi Laboratuvarları, geçtiğimiz yıl tüm ülkelerden Finlandiya'ya ulaşan 1322 gıda ürününden, düzenlemelere uyulmaması sebebiyle, 220 adet numune alarak inceleme gerçekleştirildiğini açıkladı.

Laboratuvar çalışanları 74 üründe çiddi hatalar tespit ederken, 134 üründe daha düşük hata tespiti yaptılar. Ciddi hatalı ürünler, ürünlerin reddine yol açarken, daha az hatalı ürünler için ise yanlızca uyarı gerçekleştirildi.

Tüketici ürün etiketlemeleri için toplam 1553 ürün incelendi ve 195'i düzenlemelere aykırı olduğu tespit edilerek daha yakın etiket incelenmesine alındı.

Laboratuvar personeli 78 üründe ciddi hata tespiti yaparken, 117 üründe daha düşük hata tespiti yaptı. Gıda maddeleri etiketlerinin incelendikte sonra reddedilmelerinin en yaygın nedeni (yüzde 34), ürünlerin Fince veya İsveççe olarak herhangi bir etiket taşımaması veyahut söz konusu dillerden birisinde veya ikisinde birden eksikliklerin bulunmasıydı.

Gıda ürünlerinde bir sonraki en yüksek hata oranı ise, alerjiye ve intoleransa neden olan maddeler içeren uyarı eksikleriydi (% 16'ında intolalerans ve yüzde 11'inde uyarı etiketleri bulunmuyordu).

Bu tarz vakalarda, ürün içeriklerinde Fince veya İsveççe olarak ürünün alerji ve intoleransa yol açabileceğini belirten ürün içeriği listesi bulunmuyordu. AB'nin tüketicilere gıda bilgisi sağlanması konusundaki AB Yönetmeliği uyarınca ürünlerin içerik listesi veya ürünlerin alerjilere ve intoleransa sebep olabileceğine dair madde içeriklerinin belirtilmesi gerekiyor.Fin laboratuvarları tarafından örneğin, fasulye ve bazı gıda boyalarında uyarı etiketlerinde hatalar tespit
edildi.Bazı ambalaj etiketleri aynı zamanda sağlıkla ilgili yasaklı ürünler içerirken bazısı yetersiz kullanım talimatları ve organik olarak üretilen içerikler üzerinde yasaklanmış maddeler içeriyordu.

Eksik veya hatalı CE işaretleri, paket işaretlemelerinin kontrolünde reddedilmenin ikinci en yaygın nedenini oluşturdu (%49). Üreticilerin CE işaretleri, ürünlerin Avrupa Birliği tarafından öngörülen ilgili gereklilikleri karşıladığını göstermektedir. CE işaretleri, yalnızca gerekli olan ürün kategorilerine eklenebilir. Fin Gümrük laboratuvarlarınca reddedilmelerin İkinci en sık sebebi (% 17), ürünlerin Fince ve İsveççe etiketlerden yoksun olması veya gerekli dillerden birinde etiket içermemesiydi. Bazı ürünler ayrıca, kullanıcı güvenliği ile ilgili gerekli uyarı etiketleri ve kullanım talimatlarından da yoksundu.

Kaynak:Daily Finland Gazetesi/Helsinki Ticaret Müşavirliği
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler