GAP Bölgesinde Dünya Gümrük Günü Kutlandı

Son Güncellenme Tarihi: 25.01.2020 |

2020 Dünya Gümrük Günü “İnsanoğlu, Refah ve Gezegenimizin Sürdürülebilirliğinde Gümrükler” temasıyla kutlandı.

GAP Bölgesinde Dünya Gümrük Günü Kutlandı
2020 Dünya Gümrük Günü “İnsanoğlu, Refah ve Gezegenimizin Sürdürülebilirliğinde Gümrükler” temasıyla kutlandı.


GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Gaziantep Valisi Davut GÜL, Kilis Valisi Recep SOYTÜRK, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, Gümrükler Genel Müdürü Mustafa GÜMÜŞ, Gümrükler Genel Müdür Yrd. Yakup SEFER, Garnizon Komutanı, Gümrük kapılarımızda ve Sınır ötesinde görevli Mülki İdare Amirlerimiz, Cumhuriyet Başsavcıları, Adli ve İdari Mahkeme Başkanları, Rektörler, Alay Komutanı, Emniyet Müdürü, Serbest Bölge Müdürü, İl ticaret Müdürleri, İhracatçı Birlikleri, Ticaret Borsası, Ticaret Sanayi Odası, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanları ve Üyeler, Eximbank Gaziantep Müdürü, Gümrük Müşavirleri, il ve ilçe yöneticileri ve GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantı idelerinden idareci ve personellerimiz katılım sağladılar.

Etkinliğin açılış konuşmasını GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mehmet Tuncay BAYRAKTAR gerçekleştirdi. Bayraktar; ‘’ Ülkemizin krizlerin eşiğinden geçtiği yılları düşündüğümüzde özellikle Gaziantep Sanayicisi ve İhracatçısıyla bu krizlerden çıkmanın doğru rotasını kendi çizmiş ve uygulamıştır. Bu bize İstiklal savaşındaki kutlu mücadeleyi hatırlatmaktadır. Ekonomi otoritelerinin yaptığı akademik araştırmalar göstermektedir ki ihracat işlemlerinde yapılan basitleştirmeler ihracatçının maliyetini yüzde 10-15 oranında azaltıyor. Bilindiği üzere siyasi sınırlarımız büyük ve güçlü ordumuzla, ekonomik sınırlarımız ile gümrükler tarafından korunagelmektedir. 2019 yılında bölge müdürlüğümüz ekiplerince kaçakçılık yakalama değerinin 35,2 Milyon lira olarak gerçekleştiğini belirten Bölge Müdürümüz Sn. BAYRAKTAR, GAP Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün mensupları olarak dünyanın en iyi, en güvenli ve en hızlı çalışan gümrük idareleri olma hedefini özümsemiş olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.’’ Dedi.


Gümrükler Genel Müdürü Mustafa GÜMÜŞ konuşmasında, 2020 yılı temasının “İnsanoğlu, Refah ve Gezegenimizin Sürdürülebilirliğinde Gümrükler” olduğunu hatırlatarak ihracatın kâğıtsız olarak ortamda gerçekleştirilmesi konusunda ki Ticaret Bakanlığı’nın gümrük iş ve işlemleri ile ilgili yürütülen çalışmalarını ve Gümrük işlemlerinin basitleştirilmesine ilişkin projelerini aktardı.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler