'Gaziantep İhracatının En Az Yüzde 25'ini Irak'a Yapıyor'

Son Güncellenme Tarihi: 23.12.2017 |

'Gaziantep İhracatının En Az Yüzde 25'ini Irak'a Yapıyor'

'Gaziantep İhracatının En Az Yüzde 25'ini Irak'a Yapıyor'
Gaziantep'te düzenlenen ve birçok Türkiyeli ile Iraklı iş adamlarının katıldığı 3 gün boyunca devam eden "Gaziantep-Irak İş ve Yatırım Forumu"nun sonuç bildirgesi açıklandı.

Gaziantep Havalimanında düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan sonuç bildirgesinde, iki ülkenin ticaret ilişkilerinin güçlendirilmesi, daha çok iş ve yatırım kararının alındığı belirtildi.

Sonuç bildirgesi ve 3 gün süren ziyaret ile ilgili gazetecilere bilgi veren Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep'in ihracatının yüzde 25'inin Irak'a yapıldığını söyledi.

Gaziantep'ten Irak'a 2015 yılında bir milyar 865 milyon dolar, 2016'da bir milyar 666 milyon dolar ve bu yılın ocak-kasım döneminde de yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ihracat yapıldığını anımsatan Yerlikaya, şunları söyledi:

"Irak bizim için önemlidir. 3 günden beri önemli misafirlerimiz vardı. Iraklı iş adamlarımızla 'Gaziantep-Irak İş ve Yatırım Forumu' yaptık. Gaziantep ihracatının en az yüzde 25'ini Irak'a yapıyor. Biz bu 3 günde organize sanayi sitemizde Iraklı iş adamlarımızla işyeri fabrika ve ürünlerle ilgili tanıtım yaptılar. Irak'la ilgili başta çifte gümrük sistemi olmak üzere önemli konuları da karşılıklı istişare etme fırsatı bulduk. Biz aldığımız bu kararlar Iraklı ve bizim iş adamlarımız belirli sektörler tespit ettiğimiz sektörlerde belirli periyotlarla sık sık birbirimizi ziyaret kararı aldık. Ticaret sosyo-kültürel alanda çok daha ileriye gitmesi kararı aldık."

Irak Elektrik Bakanı Kasım Muhammed ise Gaziantep ile olan ticaretlerini daha ileri boyuta taşımak istediklerini belirterek, "Buraya gelme amacımız buradaki sanayi ve şehirleşme potansiyelini görmek ve bu potansiyelden nasıl faydalanacağımızı öğrenmektir. Bizim gördüğümüz Gaziantep'te bu yükün altından kalkabilir. Bizim için buradaki ekonomi ilişkileri arttırma açısından da çok büyük bir adımdı. Şehirleşmeyi gözetmek için buraya heyetler göndereceğiz. Biz ekonomik olarak daha önce yapılan antlaşmaları daha ileri boyuta taşıma konusunda çalışacağız." dedi.

Iraklı iş adamları 3 günlük ziyaretlerini tamamlayarak özel bire uçakla ülkelerine döndü.

Kaynak : https://dogruhaber.com.tr/haber/274229-gaziantep-ihracatinin-en-az-yuzde-25ini-iraka-yapiyor/
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler