Gemiler Artık Gerek Duyulan Her Durumda Aranabilecek

Son Güncellenme Tarihi: 12.01.2017 |

Gemiler Artık Gerek Duyulan Her Durumda Aranabilecek

Gemiler Artık Gerek Duyulan Her Durumda Aranabilecek

Türkiye limanlarına gelen gemilerde arama yapılabilmesine ilişkin düzenlemede değişikliğe gidildi. Gemilerde daha önce ihbar, şüphe ve suçüstü gibi durumlarda kontrol yapılabilirken, bugün yürülüğe giren yönetmelikle bu şartlar kaldırıldı, artık gerek duyulan her durumda gemiler aranabilecek. Türkiye Gümrük Bölgesine gelen deniz taşıtları, belgelerinde çelişki olması ve gümrük idaresince gerek duyulması hallerinde kontrol edilebilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, Gümrük Yönetmeli̇ği̇nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇ği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, daha önce yurt dışından Türkiye Gümrük Bölgesine gelen ancak limanlara girmeyecek gemilerde ihbar, şüphe, suçüstü halleri veya risk analizi kapsamında kontrol yapılabiliyordu. Yapılan değişiklik ile yükleme ve taşıma belgelerinde çelişki olması ve gümrük idaresince gerek duyulması durumunda da inceleme gerçekleştirilebilecek. Bu kapsamdaki kontroller için gemi arama ekiplerinden de faydalanılacak.

Ayrıca deniz yolu taşımacılığında çıkış bildirimi yükün gemiye yüklenmesinden önce verilecek. 

Beyannamelerdeki miktar bilgileri, elektronik ortamda karşılaştırılacak. Farkın mevzuatta belirlenen sınırlarda olmaması halinde, yükün gemiye yüklenmesine izin verilmeyecek.

Havayolu taşımacılığında ise belirlenen manifesto bilgilerinin bilgisayar veri işleme tekniği yoluyla gümrük idaresine gönderilmesi usulüne 1 Kasım 2017'ye kadar uyum sağlanacak.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/turk-limanlarina-gelen-gemiler-artik-gerek-duyulan-her-durumda-aranabilecek-haber-72071.htm

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler